هنروتجربه:مت دیمن به عنوان راوی مستندی باعنوان «باستن» درباره ماراتن سالانه‌ این شهر انتخاب شد. این فیلم اولین نمایشش را پانزدهم ماه آوریل در باستن تجربه خواهد کرد که دو روز پیش از شروع ماراتن سالیانه‌ این شهر است. فرانک مارشال که تهیه‌کننده‌ اجرایی فیلم است و در سال ۱۹۸۰ در این رقابت شرکت داشته، می‌گوید: «مت برای این مستند برجسته درباره ماراتن باستن واقعاً راوی ایده‌آلی است. ما خیلی خوشحالیم که او در این پروژه به ما ملحق شده است.»

این مستند به وقایع‌نگاری تاریخچه‌ ماراتن باستن می‌پردازد، از سال‌های ابتدایی شکل‌گیری‌اش در ۱۸۹۷ تا سال ۲۰۱۴؛ یک سال پس از بمب‌گذاری تروریستی ۲۰۱۳ که باعث کشته شدن سه نفر و جراحت چند صد نفری شد که در حوالی خط پایان حضور داشتند. این فیلم توسط جان دانهم فیلم‌ساز/ دونده‌ ماراتن کارگردانی شده‌است که با مستندهای «شور ماراتن» (Spirit of the Marathon) شناخته می‌شود.

مت دیمن امسال به خاطر تهیه‌کنندگی درام «منچستر کنار دریا» (کنت لونرگن) که ماجراهایش در باستن روی می‌دهد، نامزد دریافت اسکار بهترین فیلم بود. او علاوه بر این، مقدمه‌ کتاب جان هنک با نام «بی‌.ای.ای. در ۱۲۵ سالگی: تاریخچه‌ی رسمی انجمن ورزشی باستن، ۱۸۸۷-۲۰۱۲»

  • ورایتی