هنر و تجربه: بنکسی استاد دیوارنویسی، نقاش، فعال و کارگردان مستند تحسین‌شده‌ی «خروج از فروشگاه کادویی» (۲۰۱۰) است که با پروژه‌ی جدیدی بازگشته است: هتلی با نام «والد آف» (Walled Off Hotel) که یک گالری هنری هم هست. این هتل/ گالری در شهر بیت‌اللحم در نوار باختری قرار دارد و نُه اتاقش را بنکسی، هنرمند فلسطینی سامی موسا و هنرمند کانادایی دامینیک پترن طراحی کرده‌اند.

در این هتل یک پیانوی خودکار هم وجود دارد که از راه دور کنترل می‌شود. طبق اطلاعات موجود در وب‌سایت هتل، هر شب این پیانو قطعه‌هایی را بازپخش خواهد کرد که به صورت اختصاصی برای آن ضبط شده‌اند. اِلتن جان در جریان مهمانی  افتتاحیه، از راه دور با این پیانو اجرایی داشت. «مسیو اتک» اولین گروه هنری خواهد بود که در این هتل مستقر می‌شود و پس از آن کسانی مانند ترنت رزنر و اَتیکس راس، فلی و هانس زیمر هم از راه می‌رسند و در این هتل/ گالری اجرا خواهند داشت.

هتل «والد آف» که در مقابل دیوارهای جداکننده‌ی سرزمین‌های اشغالی قرار دارد (و عنوانش را می‌توان «بدون دیوار» یا «بدون حصار» ترجمه کرد)، توسط مالکش به عنوان «هتلی با بدترین چشم‌انداز جهان» هم نام‌گذاری شده است؛ و بی‌تردید اعتراض آشکاری است به دیوار حائل در سرزمین‌های اشغالی و فلسطین که البته این روزها یادآور ترامپ و دیواری هم هست که او نوید احداث آن را در مرزهای مکزیک داده است.

  • ورایتی