هنروتجربه: سی‌وهفتمین نشست «رخداد تازه‌ مستند» با نمایش فیلم مستند «سینمای ایران: از مشروطیت تا سپنتا» (۱۳۴۹) به کارگردانی محمد تهامی‌نژاد، برگزار شد.

محمد تهامی‌نژاد نیز در این نشست حضور داشت و بعد از نمایش فیلم، توضیحاتی درخصوص روند شکل‌گیری فیلم داد و با اشاره به مشکلاتی چون دسترسی به شخصیت‌ها و فیلم‌هایی که در این مستند از آنها استفاده شده است، گفت: «این فیلم قدیمی‌ترین سند از یک دوره از تاریخ سینمای ایران است اما متاسفانه سال‌هاست که هیچ نسخه کپی از فیلم وجود ندارد. این فیلم با وجود اهمیت آن در هیچ دوره‌ای نه قبل از انقلاب و نه بعد از آن مورد عنایت و توجه قرار نگرفت.»

در ادامه نشست، علیرضا قاسم‌خان معاون پژوهشی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی درباره فیلم گفت:«سینمای ایران: از مشروطیت تا سپنتا، برخاسته از گفتمانی است که در دهه‌های سی و چهل در ایران شکل گرفته و در حقیقت سازمانی مثل رادیو و تلویزیون ملی خواسته فیلمی به هر دلیل درباره تاریخ سینمای ایران ساخته شود. این فیلم گفتمانی که در جامعه حاکم است را با همه پستی بلندی‌هایی که داشته نشان می‌دهد. باید در بحث‌های پیرامون فیلم به وضعیت اجتماعی که آن روزها بوده توجه کنیم تا فیلم معنادارتر جلوه کند.»

سپس یادداشتی که دکتر احمد ضابطی جهرمی در ستایش تهامی‌نژاد نگاشته بود توسط رضا حائری (مستندساز) خوانده شد. جهرمی در این متن خدمتی را که تهامی‌نژاد با دوربین و قلمش برای درک علمی استنادی تاریخ‌نگاریِ سینمای میهن خود کرده است را کم‌نظیر و استثنایی دانست و تاثیر تاییدکننده نوشته‌ها و ترجمه‌های ارزشمند او بر رشد و بالندگی سینمای مستند ایران را انکارناپذیر و ستودنی برشمرد.

در ادامه نشست رخشان بنی‌اعتماد نیز از تهامی‌نژاد گفت: «ایشان همیشه استاد بود، حتی موقعی که موهایش سپید نبود؛ به همه دلایلی که دوستان برشمردند. حضور او در طرف سایه دانایی بود و او برای همه ما در فیلم ساختن، پژوهش، نگاه به جهان و حساسیت‌های اجتماعی‌اش سمت استادی داشت و دارد.»

در پایان این نشست لوحی به رسم یادبود از سوی نیلوفر نیکسار معمار و فعال در زمینه پژوهش‌های بینارشته‌ای معماری به نمایندگی از اعضاء «رخداد تازه مستند» به محمد تهامی‌نژاد اهدا شد.

تهامی‌نژاد پس از دریافت لوح گفت: «صدایم در نمی‌آید. در سکوت هم البته می‌شود تشکر کرد. ممنونم که من را به یادآوردید. فکر می‌کردم ممکن است نسل جدید دیگر من را نشناسد اما حالا می‌بینم که اینطور نیست. هفتاد و پنج سالگی سن زیادی نیست نمی‌دانم چند سال دیگر باشم اما امیدوارم که بتوانم همچنان کار کنم.»

این نشست با قدردانی تهامی‌نژاد از همسرش که در جلسه حضور نداشت به پایان رسید.