هنر و تجربه: ماه مه نزدیک به سی مکان مختلف از جمله سالن‌های سینما، مراکز اجتماعی و موزه‌ها در سراسر ایالات متحده، فیلم‌هایی از کشورهایی را نمایش خواهند داد که به موجب فرمان ترامپ، مورد تحریم سفر مسلمانان قرار گرفتند. هدف از این حرکت جمعی که «گام اول مقاومت هنر هفتم»/ The Seventh Art Stand initiative عنوان گرفته است، به نمایش گذاشتن سینماها و داستان‌های مردمان کشورهای ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن است.

رامین بحرانی و جاناتان دمی فیلم‌ساز و وودی هارلسن، استیو بوسمی، جان تورتورو و دبرا وینگر بازیگر، از حامیان این حرکت جمعی در برابر سیاست‌های تبعیض‌آمیز رییس‌جمهوری آمریکا هستند. کورتنی شیهان و ریچارد آبراموویتز از بانیان این حرکت‌اند که در بیانیه‌ای چنین اعلام کرده‌اند: «ما باور داریم که باید سنت نمایش داستان‌ها، صداها و چهره‌های بیش‌تر بر پرده‌های سینماهای‌مان را تثبیت کرد.»

از فیلم‌هایی که در این حرکت گسترده در محافل مختلف به نمایش درمی‌آیند می‌توان به «فروشنده» اسکاری اصغر فرهادی از ایران، «کاراما دیواری ندارد» و «خانه‌ مالبری» از یمن، «ماهی‌گیری بدون تور» از سومالی و «درباره بغداد» از عراق اشاره کرد.

  • ایندی‌وایر