هنروتجربه: هال اشبی از آن دست فیلم‌سازان کالتی است که اثر کلاسیک کم ندارد (از جمله «هارولد و ماد»، «آخرین مأموریت»، «شامپو»، «حضور» و…) و دهه‌ طلایی ۱۹۷۰ سینمای آمریکا بدون آثار او به طور قطع چیزی کم خواهد داشت. اما طبق آخرین اخبار منتشرشده ظاهراً او پروژه‌ دیگری هم داشته که هرگز به تولید نرسیده است.

مایکل دِر، دوست و همکار سابق اشبی، از وجود فیلم‌نامه‌ای با عنوان «بخش‌های حیاتی»/ Vital Parts خبر داده است. این فیلم‌نامه که سی سال بود گم‌شده به حساب می‌آمد، اقتباس این فیلم‌ساز برجسته از رمان تامس برگر با همین عنوان است. درامی که به سبک هجو «کچ۲۲» اثر جوزف هلر، داستان یک سرباز قدیمی میانسال را روایت می‌کند که درگیر «سرمازایی» (Cryogenics) می‌شود؛ رشته‌ای از فیزیک که به هوسی در دهه‌ی ۱۹۶۰ بدل شد و هدف از آن، انجماد جسد مردگان برای ترمیم در آینده بود.

فیلم‌نامه‌ «بخش‌های حیاتی» درست مثل اغلب مضامین و بحث‌های مطرح‌شده در رمان منبع اقتباسش، به صورت اثری ابسورد نوشته شده است. در ضمن اشبی در زمان نگارش فیلم‌نامه، مارلون براندو را برای ایفای نقش اصلی در ذهن داشته است که البته براندو آن را نپذیرفت. اشبی هم در نهایت وقتی نتوانست تهیه‌کننده‌ای را مجاب کند، این فیلم‌نامه را بایگانی کرد و سراغ کارگردانی یک مجموعه‌ تلویزیونی با نام «Beverly Hill Buntz» رفت.

به هر حال به لطف مایکل دِر، این فیلم‌نامه در اصل برای مستند جدیدی با عنوان «زمانی که بودم: داستان هال اشبی» بازیابی شده است که به کاوش در زندگی و میراثی می‌پردازد که این فیلم‌ساز پیشگام به جا گذاشته است. این فیلم‌نامه در حال حاضر در فضای مجازی منتشر شده است.

  • پلی‌لیست