هنر و تجربه: ماه گذشته شیا لابیف مجبور شد تا نمایشگاه هنری‌اش (یا درست و دقیق‌تر Art Installation خود) با عنوان «او ما را جدا نخواهد کرد» – که با رویکردی ضد ترامپ و سیاست‌هایش برپا شده بود – را از موزه تصویر متحرک نیویورک به سالن اِل رِی در شهر البوکرک نیومکزیکو منتقل کند. پس از آن نیز در هشتم ماه مارس بود که این بازیگر دوباره مجبور شد نمایشگاه خود را جمع‌آوری کند و به مکان نامشخصی انتقال دهد!

چند روز پیش هم این خبر منتشر شد که او و دیگر خالقان این نمایشگاه، ناستا ساده رونکو و لوک ترنر، مجموعه‌شان را به بنیادی در انگلیس انتقال داده‌اند که با هدف حمایت از فناوری‌های مربوط به فعالیت‌های هنری و خلاقه فعالیت می‌کند و با عنوان اختصاری «FACT» شناخته می‌شود. علاوه بر این، این موزه قصد داشت در طول ریاست‌جمهوری دانلد ترامپ پرچمی با عبارت «او ما را جدا نخواهد کرد» بیفرازد و در سایتی به همین نام نیز آن را آنلاین کند.

لابیف، رونکو و ترنر هم در بیانیه‌ای در وب‌سایت این موزه چنین اعلام کرده بودند: «اتفاق‌های اخیر نشان دادند که آمریکا دیگر به اندازه کافی برای انجام چنین کارهای هنری امن نیست. مایه‌ی مباهات ماست که برپایی این پروژه و نمایشگاه در FACT ادامه یافته است؛ این مرکز هنری واقعاً در دل جامعه جای دارد.» با تمام این حرف‌ها و اتفاق‌های ظاهراً خوشایند، تنها یک روز زمان برد تا یک بار دیگر این نمایشگاه منحل شود و پرچمی که بر فراز موزه‌ی «FACT» افراشته شده بود پایین آورده شود!

ایندی‌وایر•