هنر و تجربه: نزدیک به یک دهه از زمانی می‌گذرد که مارتین مک‌دونا با اولین فیلم بلندش با عنوان «در بروژ» خود را به عنوان استعدادی در عرصه‌ی فیلم‌سازی به همگان معرفی کرد؛ و پنج سال از ادای دین فراموش‌نشدنی او به کوئنتین تارانتینو در «هفت روانی» می‌گذرد. حالا پس از چند سال غیبت این نمایش‌نامه‌نویس ایرلندی، او قرار است امسال با فیلمی با عنوان «سه بیلبرد خارج از اِبینگ، میسوری» دوباره به سینماها برگردد.

البته مک‌دونا مدت‌هاست سراغ این پروژه رفته و پیگیر آن بوده است. او در سال ۲۰۱۰ درباره این پروژه به «گاردین» گفته بود که داستان این فیلم درباره زن پنجاه‌ساله‌ای است که دخترش به قتل رسیده است و او در اقدامی تلافی‌جویانه به نبرد علیه پلیس شهر زادگاهش می‌پردازد چون «فکر می‌کند آن‌ها بیش‌تر به شکنجه‌ی سیاه‌پوستان علاقه دارند تا اجرای عدالت.»

از همین پیرنگ ساده و کوتاه می‌شود به این نتیجه رسید که این فیلم احتمالاً اجتماعی‌ترین تجربه‌ی سینمایی مک‌دونا تا امروز خواهد بود. فرانسیس مک‌دورمند که پس از کسب جایزه‌ی اِمی برای ایفای نقش در «الیور کیتریج» (۲۰۱۵) محصول اچ‌بی‌او، نقش قابل توجهی را بازی نکرده بود، در قالب نقش اصلی این فیلم هنرنمایی خواهد کرد. وودی هارلسن و سم راکول نیز به عنوان اعضای نیروی پلیس در فیلم ظاهر خواهند شد. این فیلم که به‌تازگی تریلری از آن در فضای مجازی پخش شده است، شاید به جشنواره فیلم کن هم راه پیدا کند.

ایندی‌وایر•