هنر و تجربه: گیشه سینماهای چین در سه ماه اول سال هیچ نشانی از بهبود وضعیت را به خود ندیده است و در پی فرازونشیب‌های بسیار دو ماه اول سال میلادی جدید، در ماه مارس عملکردی ضعیف به ثبت رسیده است. طبق آمار منتشر شده از سوی «انت گروپ» عایدی ماه مارس سینماهای چین، رقمی در حدود ۸۸ میلیون دلار بوده است که نُه درصد پایین‌تر از مارس ۲۰۱۶ است. فروش بلیت‌ها نیز از ۱۰۹ میلیون به ۱۰۱ میلیون کاهش یافته است.

گیشه سینماهای چین پس از نزدیک به یک دهه رشد پیوسته، در اواسط سال ۲۰۱۶ با افتی ناگهانی مواجه شد. این موضوع تا حد زیادی به کاهش یارانه‌هایی نسبت داده شد که از سوی دفاتر بلیت‌فروشی آنلاین رقیب، برای سینماروها در نظر گرفته شده بود و در نهایت باعث بالا رفتن قیمت‌ها شد و به انتشار آمار و ارقامی از سوی سینماها و پخش‌کننده‌ها انجامید که بی‌پشتوانه بودند.

علاوه بر این، ضعیف بودن فیلم‌های به نمایش درآمده در سال ۲۰۱۶ (هم هالیوودی‌ها و هم تولیدهای بومی) نیز بی‌تأثیر نبود؛ موضوعی که باعث شد در مقایسه با سال قبل از آن، فیلم‌های هالیوودی بیش‌تری روی پرده‌ی سینماها بروند تا شاید گیشه شاهد رونق دوباره‌ای باشد. عجیب این‌که حتی فیلم‌های چینی که امسال هم به نمایش درآمده‌اند عملکرد ضعیف‌تری نسبت به ۲۰۱۶  داشته‌اند. در واقع فقط پنج فیلم چینی مهمی که در سال نوی چینی روی پرده رفتند (کونگ‌فو یوگا، سفر به غرب: شیاطین تلافی می‌کنند، داک‌وید، رفقا در هند و خرس‌های بونی: جهان‌های درهم‌پیچیده) توانستند گیشه موفق و درخوری داشته باشند.

ورایتی •