هنروتجربه: برنامه «سینما در مدرسه» به طور ویژه با اکران فیلم مستند «آوانتاژ» صبح روز شنبه ۱۹ فروردین ماه با حضور دانش‌آموزان پسر دبیرستانی ناحیه سه در سینما گلستان شیراز برگزار شد.

دوره «سینما در مدرسه» از ابتدای سال تحصیلی ٩۵-٩۶ در آموزش و پرورش فارس و ناحیه ۳ شیراز تشکیل و همچنان با برنامه‌های مختلف آموزشی و نمایشی ادامه دارد. هدف از اجرای این طرح آشنایی دانش‌آموزان با سینما، فیلم، بالا بردن قدرت تحلیل، دیدن و رشد تفکر انتقادی و اجتماعی است. گفتنی است این طرح طی ۶ ماه اول سال در مدارس ابتدایی انجام و در سال جدید این فعالیت در حوزه متوسطه اول و دوم نیز در حال اجرا است.

به همین منظور مستند «آوانتاژ» با توجه به معرفی آسیب‌های اجتماعی و نگاه متفاوتی که در سینما به مخاطب ارائه می‌دهد به عنوان اولین فیلمی که در این برنامه آموزشی – پژوهشی به نمایش درآمد انتخاب شد.

حضور دانش‌آموزان در سینما علاوه بر ایجاد ارتباط اجتماعی، تاثیر متفاوتی در برداشت موضوع نیز خواهد داشت. این ارتباط آموزشی با سینما تحت عنوان سینما – مدرسه با نظارت مدیریت آموزش و پرورش ناحیه سه شیراز، معاونت فرهنگی هنری اداره کل اموزش و پرورش فارس، حوزه معاونت پژوهشی و آموزشی ناحیه سه شیراز، نگارخانه سروناز و سینما گلستان آغاز به کار کرده است.

مرور آثار کودک و نوجوان و انتخاب فیلم‌ها در پخش‌های مدرسه‌ای، زیر نظر کارشناسی پژوهش شکل گرفته و آثار عباس کیارستمی و عبدالله علیمراد در اولویت‌های پخش فیلم بوده‌اند.

نمایش مستند «آوانتاژ» به کارگردانی محمد کارت از ۲۵ اسفند در سینماهای گروه هنروتجربه آغاز شده و همچنان ادامه دارد.