هنر و تجربه: یکصدوبیست‌وهشتمین مراسم آیین دیدار گروه هنروتجربه که اختصاص به فیلم سینمایی «والدراما» ساخته عباس امینی داشت دوشنبه شب ۲۱ فروردین‌ماه در محل موزه سینما برگزار شد. مراسمی که به خاطر حضور عباس امینی کارگردان فیلم در صحنه فیلم بعدی‌اش در جزیره قشم بدون حضور کارگردان انجام شد.

اجرای مراسم را تهیه‌کننده فیلم مجید برزگر برعهده داشت. برزگر در ابتدا از گذشتن فیلم از انواع پیچ‌وخم‌ها و رسیدن آن به اکران ابراز رضایت کرد و سپس گفت: «عباس امینی تجربه مستندی را در ارتباط با موضوع کودکان کار را داشت و ما برای اولین بار از درآمد فیلم و نمایش‌های آن به مناسبت خیریه و بخش عمده‌ای از مالکیت آن را تا به همیشه به انجمن حمایت از کودکان کار واگذار کنیم و از حالا هر میزانی که این فیلم بفروشد یا رایت آن به فروش برسد، بخشی از آن به انجمن به عنوان یکی از صاحبین فیلم تعلق می‌گیرد.»

برزگر در خصوص دلیل غیبت بعضی از عوامل فیلم در مراسم آیین دیدار توضیح داد: «عباس امینی کارگردان فیلم و گروهی از عوامل فیلم والدراما متاسفانه امشب اینجا نیستند اما خوشبختانه دلیل این غیبت مشغول بودن آن‌ها به ساخت فیلم جدید در جزیره قشم است. به خاطر دوری راه نتوانستند حضور پیدا کنند و مادر عزیزشان به نمایندگی از ایشان امشب در جمع ما حاضر است. عباس امینی نمایش امشب فیلم را به مادرش تقدیم کرده است.»

مجید برزگر تهیه‌کننده فیلم «والدراما» مختصری از سوابق فیلم و آن‌چه از زمان ساخت بر آن گذشته است نیز گفت: «فیلم اولین بار در جشنواره برلین نمایش داده شد و نمایش‌های موفقی در فستیوال‌های مهمی داشت که باعث افتخار ما بود.»

برزگر سپس از آقای حسنی عضو هیات امنای انجمن حمایت از کودکان کار خواست تا روی صحنه بیاید و با بینندگان فیلم صحبت کند. عضو هیات امنای انجمن حمایت از کودکان کار گفت: «متاسفانه همین الان بیرون از این سالن بچه‌ها دارند کار می‌کنند. در روزنامه‌ها درباره آن نوشته می‌شود اما آسیب این بچه‌ها پایان‌پذیر نیست. قدرمسلم این غائله پایان ندارد اما سال‌هاست که تلاش برای پایان دادن به کار کودکان شروع شده و ما امروز در این سالن در خدمت خانم دکتر قاسم‌زاده هستیم که معلم و مرشد همه ما هستند.»

حسنی اضافه کرد: «تشکل‌های زیادی در این حوزه فعال هستند و انجمن حمایت از کودکان کار دیگر تنها نیست. تا جایی که ما می‌دانیم ۴۰ تشکل در این زمینه فعال هستند که جزء زنجیره یاری به حساب می‌آیند، اما متاسفانه به واسطه زیادشدن شکاف‌ها در جامعه که شاهدیم اغنیا غنی‌تر و فقرا فقیرتر می‌شوند هم‌چنان آسیب‌ها ادامه دارند. کودکی که از جایی دیگر و با لباسی دیگر می‌آید در شهر بزرگی چون تهران کار می‌کند، همین که مثل دیگران حرف نمی‌زند و لباس نمی‌پوشد، همین ناهمگونی خودش اولین آسیب است. تا زمانی که یک کودک بیرون از خانه کار می‌کند یعنی جامعه خوشبخت نیست.»

در ادامه نمادی از انجمن کودکان کار به مجید برزگر تهیه‌کننده فیلم «والدراما» هدیه شد که برزگر آن را روی لباس خود وصل کرد و سپس  از مسعود مهبد مجری طرح، نفیسه زارع بازیگر نقش اصلی فیلم، لیلا نقدی‌پری طراح صحنه و لباس، حمیدرضا برزگر تدوین‌گر فیلم، مهدی برزگر مدیر تولید، خانم‌ها بناساز و قاسم‌زاده و مادر عباس امینی کارگردان فیلم خواست تا روی صحنه بیایند و چند کلامی با حاضرین در سالن درباره فیلم صحبت کنند.

دکتر قاسم زاده در صحبت‌های کوتاهی گفت: «سال‌هاست درگیر کار کودکان و آسیب‌های دیگر داریم که ریشه در نهادهای اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی جامعه دارد و تا آن نهادها تغییر نکنند این پدیده هم برقرار خواهد بود. به امید روزی هستیم که این آسیب‌ها پایان یابد. اما در این شرایط نشان دادن این پدیده بهترین راه است تا این سکوت از بین برود. تعدادی از مردم ممکن است از ابعاد این پدیده مطلع نباشند.» برزگر صحبت‌های ایشان را به این شکل ادامه داد: «باید درد را نشان داد. نمایش این دردها و تاباندن نور به آن‌ها باعث می‌شود کسانی در رفعشان کوشش کنند. »

لیلا نقدی پری طراح صحنه و لباس فیلم نیز در این جلسه گفت: «این تجربه من است که البته دفعه اول خیلی مستقیم و این بار غیرمستقیم‌تر با خانم بناساز و آقای حسنی در انجمن همکاری داشتم. این زوج تمام تلاش‌شان را برای کودکان کار انجام می‌دهند و از سال ۸۴ تلاش آن‌ها را به یاد دارم. تبلیغ دهان به دهان این فیلم می‌تواند کمک کند فیلم فروش بیشتری داشته باشد و بهتر دیده شود.

نفیسه زارع بازیگر فیلم در توضیح نقشش گفت: «اولین بار که لباس این فیلم را در مترو پوشیدم در همان یک ساعت حسی که به من دست داد حس دیده نشدن بود که چه حس بدی هم هست. فکر می‌کنم این فیلم اگر دهان به دهان تبلیغ شود و دیده شود می‌تواند به بچه‌های کار کمک کند»

در پایان جلسه مادر عباس امینی کارگردان فیلم نیز از طرف پسرش از حضار تشکر کرد و این فیلم را کمکی برای کودکان دانست که به خاطر نیت خوب عباس امینی جلوی دوربین رفت. جعفر پناهی، حامد رجبی، عطیه عطارزاده، قاسم حسنی و دکتر قاسم‌زاده از جمله میهمانان مراسم آیین دیدار فیلم سینمایی «والدراما» بودند.