هنروتجربه: طرفداران رمان‌های «دون» دهه‌هاست که در انتظار اقتباسی وفادارانه از این اثر حماسی علمی‌خیالی فرانک هربرت به‌سر می‌برند. فیلم «دون» که دیوید لینچ در سال ۱۹۸۴ ساخت با این‌که سهم قابل قبول خودش را در تصویر کردن دنیای این اثر داشت اما بسیار دور از یک اقتباس وفادارانه است. به‌تازگی خبر رسیده است که دُنی ویلنوو کارگردان تحسین‌شده‌ فیلم‌های «زندانی‌ها»، «سیکاریو» و «ورود» قرار است نسخه‌ جدیدی از این فیلم را کارگردانی کند. به گزارش «ورایتی»، کمپانی «لجندری» نویسنده‌ کهنه‌کار و اسکاری اریک راث را برای نگارش فیلم‌نامه به کار گرفته است.

اریک راث که احتمالا بیش از همه با فیلم‌نامه‌ «فارست گامپ» شناخته می‌شود که تندیس طلایی اسکار را برایش به ارمغان آورد، فیلم‌نامه‌های «مونیخ» و «مورد عجیب بنجامین باتن» را هم در کارنامه دارد. با این وجود موضوعی که بر حجم کنجکاوی‌ها درباره این پروژه می‌افزاید این است که راث تا امروز فیلم‌نامه‌ای برای یک اثر علمی‌خیالی ننوشته است و می‌دانیم که اقتباس از «دون» هم به‌هیچ‌وجه کار ساده و آسانی نیست.

«دون» داستان پل آتریدس را بازگو می‌کند که خانواده‌اش کنترل سیاره آراکیس را در دست دارند که بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ «اِسپایس مِلانج» است؛ ماده‌ای که در جهان ارزشمندترین است. از این رو تمام رقبا می‌خواهند کنترل این منبع عظیم را از دستان خانواده‌ آتریدس خارج کنند یا با خیانت به آن‌ها خودشان قدرت را به دست بگیرند. هنوز تاریخ اکرانی برای این فیلم اعلام نشده است اما ظاهرا استودیو با تمام سرعت کار این پروژه‌ سینمایی را پیش می‌برد.

  • ‌پلی‌لیست