هنر و تجربه: فقط چند روز زمان باقی است تا تیئری فرمو و دیگر مسئولان جشنواره کن، فهرست فیلم‌های حاضر در این رویداد مهم سینمایی را اعلام کنند. امسال در قیاس با سال‌های گذشته، اوضاع پیچیده‌تر و مرموزتر است چون ما هنوز از فیلم افتتاحیه‌ی جشنواره هم بی‌اطلاع هستیم. این در حالی است که می‌دانیم دست جشنواره پر است ولی در نهایت جالب است که تا امروز کم‌تر خبری درباره فیلم‌های حاضر در این دوره منتشر شده است و اغلب مثل همین خبر بر پایه‌ی شایعه‌های جدی‌تر(!) شکل گرفته‌اند.

به گزارش «Cineuropa» شایعه‌هایی درباره عدم حضور دو فیلم نتفلیکس یعنی «اوکجا» و «ماشین جنگ» در جشنواره کن به گوش رسیده است که در صورت تأیید می‌تواند از اخبار کنجکاوی‌برانگیز این دوره باشد. البته تا این‌جا خیلی‌ها فکر می‌کنند بونگ جون‌هو که از فیلم‌سازان محبوب کن است، با فیلم جدید ستاره‌دارش (با حضور تیلدا سویینتن و جیک جیلنهال و…) به احتمال قوی در کن حضور خواهد داشت؛ اما از سوی دیگر، عدم حضور برد پیت با هجویه‌ی نظامی‌اش چندان هم تعجب‌برانگیز نخواهد بود.

با توجه به این‌که فرمو و جشنواره کن از حامیان «آمازون» رقیب «نتفلیکس» هستند، عدم راه‌یابی این دو فیلم می‌تواند داستان جالبی در پشت پرده داشته باشد و سؤال‌های زیادی را مطرح کند. آیا کن به خاطر رویکرد نتفلیکس در اکران سینمایی فیلم‌هایش قصد کم‌محلی دارد؟ یا این‌که موضوع دیگری در میان است و نتفلیکس که از قواعد عمومی پیروی نمی‌کند و تماشاگران زیادی در سراسر جهان دارد، به کن بی‌محلی کرده و اصلاً این دو فیلم را ارائه نکرده است؟

جشنواره فیلم کن از ۱۷ تا ۲۸ ماه مه برگزار خواهد شد.

  • پلی‌لیست