هنر و تجربه: سپری کردن زیر سایه‌ی استنلی کوبریک دشوار است، اما کسی باید این کار را انجام می‌داد.  ویدئومقاله‌ای به‌تازگی در این‌باره در فضای مجازی منتشر شده است.

جان آلکوت (فیلم‌بردار) بیش‌تر کارنامه‌اش را مدیون همکاری با فیلم‌ساز افسانه‌ای کوبریک است، اما نباید از این موضوع هم غافل شد که او استعداد منحصربه‌فرد خودش را داشت. آلکوت فیلم‌برداری «تلألؤ»، «پرتقال کوکی» و «بری لیندن» را بر عهده داشت و یکی از فیلم‌برداران جنبی «۲۰۰۱: یک ادیسه فضایی» هم بود. استفاده‌ی خلاقانه‌ی او از نور طبیعی، دانش گسترده‌اش از فیلم خام و توانایی او در رویارویی با کوبریک از نظر دانش و حفظ و تلفیق نگاه خودش با کوبریک، از موضوع‌هایی هستند که ارزش مطالعه کردن درباره وی را دارند.

کوبریک کمال‌گرایی بود که اغلب وقت‌ها فیلم‌بردارش را عوض می‌کرد. از این منظر همکاری طولانی مدت او با آلکوت به‌مراتب جالب‌ و مؤثر جلوه می‌کند.  در ویدئوی منتشرشده، در این باره چنین توضیح داده شده که : «امیدواریم به دام این تفکر بی‌اساس نیفتید که جان آلکوت فقط یک وسیله بوده است. او نگرش و نگاه خودش را حفظ کرد؛ و حتی باید یک اسکار به‌خصوص برای این موضوع به او داده می‌شد که می‌توانست با کوبریک کنار بیاید.» در بخش دیگری از ویدئومقاله، آلکوت درباره کوبریک می‌گوید: «او یک کمال‌گرای تمام‌عیار بود که می‌خواست همه چیز درست و دقیق دقیق باشد.»

ایندی‌وایر •