هنر و تجربه: کارگردان موفق ایتالیایی لوکا گوادانینو که فیلم‌های «من عشق هستم»، «سروصدایی بزرگ‌تر» و «مرا با اسم خودت صدا بزن» را در کارنامه دارد، با هنرمند سبک «اینستالِیشِن» با نام تارین سایمن همراه شد تا تعمق مسحورکننده‌اش بر سوگ را در فیلم کوتاهی با نام «تصرف ازدست‌رفته» (An Occupation of Loss) در قالب واقعیت مجازی به تصویر بکشد. این فیلم کوتاه برای اولین بار در ماه سپتامبر گذشته در نیویورک به نمایش درآمد.

سایمن با استفاده از قالبی از یازده برج بتونی که در هر کدام سوگواران حرفه‌ای از کشورهای مختلف قرار گرفته بودند، به ترکیبی از پیکرتراشی، صدا، معماری و نمایش و اجرا دست یافت. فیلم کوتاه گوادانینو هم تماشاگران را به بازدید از این اثر اینستالیشن می‌برد که صدای خود سایمن هم به عنوان راوی، راهنمای آن است. دوربین در برانداز فضای وسیعی که برای این اثر در نظر گرفته شده است، هر بار وارد یکی از برج‌ها می‌شود تا مراسم و تشریفات مذهبی خاص یک سوگواری تازه را در معرض دید تماشاگران قرار دهد.

سایمن در این پروژه روال دشوار دریافت ویزا برای همه‌ی اجراکنندگان را هم ثبت کرده که این موضوع «اینستالیشن» او را به گزارشی در باب مهاجرت هم بدل کرده است. او در این باره به «نیویورک تایمز» گفته بود: «ما هنوز گروه‌هایی را داریم که موفق به ورود به آمریکا نشده‌اند.»

ایندی‌وایر •