هنر و تجربه: یک‌شنبه شب مراسم افتتاحیه‌ی هفتمین دوره از جشنواره بین‌المللی فیلم بژینگ (پکن) تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد. در این مراسم که شامل بخش‌های مختلف و متنوعی از جمله نمایش‌های آکروباتیک و سخنرانی‌های معمول بود، هیچ فیلمی به عنوان برنامه‌ی افتتاحیه به نمایش درنیامد. جالب این‌که برگزاری این مراسم به طور موقت باعث توقف تولید جدیدترین اثر ژانگ ییمو با عنوان «سایه» هم شد! البته فیلم افتتاحیه‌ی بخش پانورامای این دوره از جشنواره با نام «این چیزی نیست که انتظارش را داشتم» ساخته‌ی درک هوی در مکان دیگری روی پرده رفت.

نمایش فیلم‌های این دوره از جشنواره از ۱۶ آوریل در سراسر این شهر آغاز شده است و تا ۲۳ آوریل ادامه خواهد داشت. این فیلم‌ها در حالی برای تصاحب جوایز جشنواره با هم رقابت می‌کنند که در آخرهفته‌ی گذشته، نمایش جدیدترین فیلم از مجموعه‌ی «تندوتیز» با نام «The Fate of the Furious» در سینماهای عمومی رکوردشکن شد. در این میان، بانیان جشنواره این موضوع را انکار کردند که غیبت فیلم‌های کره‌ای در این دوره، نتیجه‌ی یک تصمیم سیاسی و مرتبط با شرایط سیاسی و اقتصادی فعلی دو کشور چین و کره جنوبی است.

اعضای هیأت داوران این دوره از جشنواره بژینگ شامل ژان رنو، راب مینکاف، مابل چونگ، امیر کوستوریتسا و بیل آگوست می‌شود. در این میان سوپراستار هندی، امیرخان هم روز گذشته در سمیناری در خصوص تولیدهای بین‌المللی شرکت کرد.

  • ورایتی