هنر و تجربه: جشنواره بین‌المللی فیلم سن فرانسیسکو ایده‌ی جاه‌طلبانه‌ای برای شصتمین سالگرد برگزاری‌اش داشته است: مأمور کردن گای مدین فیلم‌ساز به ساختن یک نامه‌ی عاشقانه‌ی سینمایی برای شهرسن فرانسیسکو با استفاده از فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی که در این شهر و پیرامونش فیلم‌برداری شده‌اند. با این وجود وقتی مادین درباره این پروژه توضیح می‌دهید این موضوع برملا می‌شود که خیلی زود این ایده به تمرکز بر یک فیلم خاص انجامید: کلاسیک به‌یادماندنی آلفرد هیچکاک با عنوان «سرگیجه».

فیلم بلندی که از دل این پروژه و ایده‌ی اولیه‌اش درآمده است، «مه سبز: یک فانتزی سن فرانسیسکویی» نام دارد که پایان‌بخش جشنواره فیلم سن فرانسیسکو با اجرای موزیکال زنده‌ای از «کرونوس کوارتت» بود. مادین در گفت‌وگویی که با «ایندی‌وایر» داشته است توضیح می‌دهد که ایده اصلی این بود که یک بازسازی نمابه‌نما از «سرگیجه» با استفاده از فیلم‌هایی ساخته شود که او و دیگر همکارانش از بیش از دویست فیلمی درآورده بودند که در سن فرانسیسکو فیلم‌برداری شده‌اند: «این کار غیرممکن بود و انجامش اصلاً دلیلی نداشت.» از این رو در گذر زمان، مادین و گروهش به این نتیجه می‌رسند که مضمون و موتیف‌های بصری پروژه‌شان در یک فیلم به‌خصوص یک جا جمع شده است.

به هر حال و با وجود تمام نظرهای متنوع اولیه درباره این فیلم، تردیدی نیست که «مه سبز: یک فانتزی سن فرانسیسکویی» یکی از آن فیلم‌های آوانگاردی است که امسال بر پرده سینماها به نمایش درمی‌آید و خیلی‌ها مشتاق تماشای آن هستند.

  • پلی‌لیست