هنروتجربه: سی‌وپنجمین دوره جشنواره جهانی فیلم فجر از امروز(چهارشنبه ۳۰ فروردین) با برگزاری کارگاه‌های دارالفنون کار خود را آغاز می‌کند. همان‌طور که پیشتر نیز اعلام شده بود، این کارگاه‌ها دو روز زودتر از شروع رسمی جشنواره پذیرای هنرجویان هستند.

کارگاه‌های دارالفنون طی مراسم افتتاحیه‌ای با حضور هنرجویان کشورهای مختلف برگزار شد، مازیار میری مدیر دارالفنون، شهاب الدین عادل و علیرضا شجاع نوری، صحبت‌هایی را در مورد کلاس‌هایی که در حاشیه سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر برگزار می‌شود، مطرح کردند.
در ابتدای این مراسم مازیار میری ضمن خوشآمد گویی به حاضرین، اعلام کرد که هنرجویان امسال از ۳۲ کشور برای حضور در کلاس‌های آموزشی «دارالفنون» شرکت کردند. پس از صحبت‌های میری، شهاب عادل از اعضای هیات علمی «دارالفنون»درباره نحوه برگزاری کلاس‌های آموزشی توضیحاتی را به هنرجویان ارائه کرد.
علیرضا شجاع نوری سخنگوی سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر، در ادامه این مراسم با آرزوی موفقیت برای هنرجویان حاضر در «دارالفنون» گفت:  امروز آرزو داشتم که در کنار شما حضور داشتم زیرا هم اکنون شما می‌توانید بدون هیچگونه محدودیتی جلو بروید و فعالیت کنید و زمانی که جایزه اسکار، نخل طلایی کن و سیمرغ طلایی این جشنواره را دریافت کردید،‌ به یاد صحبت‌های من بیافتید. سینما برای اشخاصی است که آرزوهایشان محدود نیست و امیدوارم از این جشنواره کلی لبخند با خودتان به کشورهایتان ببرید.»

جشنواره جهانی فیلم فجر

طبق اعلام مدیر روابط عمومی جشنواره جهانی فیلم فجر این جشنواره برای اهالی رسانه ها هم از پنج شنبه ۳۱ فروردین ماه آغاز می‌شود.  کیوان کثیریان مدیر ارتباطات و رسانه جشنواره جهانی فیلم فجر در این باره توضیح داد:«سی‌ و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر برای اهالی رسانه از ساعت ۱۶:۳۰ روز پنجشنبه ۳۱ فروردین ماه طی یک دیدار کوتاه با سید رضا میرکریمی دبیر جشنواره سی‌وپنجم در پردیس چارسو آغاز می‌شود. پس از این دیدار ابتدا فیلم سینمایی «معلم» از جمهوری چک از آثار حاضر در بخش جشنواره جشنواره‌ها برای اهالی رسانه در سالن اصلی پردیس چارسو اکران می‌شود و بعد از یک پذیرایی کوتاه در بخش بام نشین واقع در طبقه هفتم پردیس چارسو دو فیلم «مادر» از اندونزی حاضر در بخش مسابقه بین‌الملل و «میز» حاضر در بخش سینمای کره در سالن ۲ و ۳ به نمایش در می‌آید.»

کثیریان در ادامه درباره سالن اختصاصی اهالی رسانه گفت: «در این دوره از جشنواره سالن ۲ پردیس سینمایی چارسو به صورت اختصاصی برای اهالی رسانه در نظر گرفته شده است و منتقدان و خبرنگاران می‌توانند بدون رزرو بلیت و تنها با ارائه کارت خبرنگاری جشنواره به تماشای فیلم‌هایی که در این سالن به نمایش در می‌آید بنشینند. البته بدیهی است که سالن شماره دو پردیس چارسو ظرفیت مشخصی دارد و تا همان اندازه می‌تواند پذیرای منتقدان و خبرنگاران باشد، بنابراین با پر شدن ظرفیت این سالن، اهالی رسانه می‌توانند از سایر سالن‌ها استفاده کنند که این امر مستلزم رزرو بلیت است. اهالی رسانه و منتقدان برای استفاده از برنامه‌های سایر سالن‌ها باید یک روز قبل از طریق سایت سینماتیکت بلیت فیلم مورد نظرشان را رزرو کنند که البته همچون سال گذشته رزرو بلیت برای اهالی رسانه به صورت رایگان خواهد بود. توصیه ما به خبرنگاران و منتقدان این است که برای استفاده بهینه از برنامه‌های جشنواره برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشند و با رزرو به موقع صندلی خود در سالن‌های مختلف بتوانند به بهترین نحو فیلم‌های مورد نظرشان را ببینند. علاوه بر این سالن‌های سینما فلسطین نیز بدون نیاز به رزرو بلیت و تنها با کارت جشنواره برای اهالی مطبوعات قابل استفاده است.»
مدیر ارتباطات و رسانه جشنواره جهانی گفت: «برای استفاده اهالی رسانه از ورکشاپ‌ها، امکان محدودی پیش بینی شده که با یک معرفی نامه از سوی مدیریت ارتباطات و رسانه، امکان پذیر است.»

رضا کیانیان رئیس کاخ جشنواره هم از برگزاری کارگاه‌های جشنواره جهانی و نشست‌های پرسش و پاسخ با هنرمندان در محل سینما فلسطین خبر داد.
کیانیان با بیان اینکه تمامی فیلم‌هایی که در سینما فلسطین قرار است به نمایش در‌آیند، بخش معرفی دارند، عنوان کرد: «برخی از اعضای گروه تولید  فیلم‌های حاضر در جشنواره در روز نمایش فیلم‌هایشان حضور می‌یابند و پیش از آغاز فیلم‌هایشان نیز معرفی می‌شوند، در سینما فلسطین این امکان برای حاضران در نظر گرفته شده که پس از تماشای فیلم سوال‌های خود را در فضایی صمیمانه از سازندگان اثر بپرسند. سینما فلسطین علاوه بر این‌که محل برگزاری کارگاه‌های جشنواره جهانی است، روزانه میزبان هنرمندان و سینماگران مختلفی خواهد بود و بر اساس برنامه‌ریزی‌ها هر روز تعدادی از هنرمندان از جمله سحر دولت‌شاهی، باران کوثری، آنا نعمتی، تهمینه میلانی، همایون اسعدیان، حبیب رضایی، آتیلا پسیانی، امین تارخ، رامبد جوان، مصطفی خرقه‌پوش، سعید عقیقی، محمدعلی طالبی، پرویز پرستویی، کیومرث پوراحمد، فرهاد اصلانی، بهمن فرمان‌آرا و محمدرضا گلزار نشست‌‌های صمیمانه با اعضای باشگاه جشنواره دارند.
به گفته کیانیان سینما فلسطین در روزهای برگزای جشنواره جهانی پذیرای اعضای خانه سینما است.

شادمهر راستین مدیر باشگاه سی‌و‌پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر نیز در در گفت‌و‌گو با خبرگزاری مهر درباره آخرین وضعیت باشگاه جشنواره جهانی فیلم فجر توضیح داده و درباره توزیع کارت‌ها گفته‌است: «توزیع کارت اعضای باشگاه جشنواره جهانی فیلم فجر با توجه به پیش‌بینی‌هایی که صورت گرفته بود به درستی انجام شد و از این پس هر فردی که علاقه‌مند به دریافت بلیت جشنواره است حتما باید عضو باشگاه جشنواره جهانی فیلم فجر باشد. باشگاه در طول سال هم فعالیت‌های خود را دنبال خواهد کرد. نمایش فیلم و یا برگزاری کارگاه آموزشی ویژه اعضای باشگاه برگزار می‌شود و با چنین برنامه‌ریزی‌هایی سعی کردیم نام هواداران از باشگاه حذف و تبدیل به باشگاه جشنواره جهانی فیلم فجر شود.»