هنروتجربه: سی‌وپنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر از روز گذشته با نمایش فیلم برای اهالی رسانه، یک روز زودتر از برنامه رسمی خود، آغاز به کار کرد. این در حالی است که هنرجویان کارگاه‌های آموزشی دارالفنون، دو روز زودتر از آغاز جشنواره فعالیت خود را شروع کرده بودند. طبق اعلام قبلی برگزارکنندگان، این جشنواره افتتاحیه نداشت اما دبیر جشنواره عصر پنج‌شنبه(۳۱ فروردین) پیش از نمایش فیلم برای اهالی رسانه‌ها در جمع آنان حاضر شد و چند کلامی درباره برنامه‌ها و اهداف جشنواره صحبت کرد. رضا میر کریمی گفت: «برای یک جشنواره استاندارد ‌و خوب لوازمی نیاز است که در سال گذشته سعی کردیم کارهایی را انجام دهیم تا این رویداد شخصیت هم ارز محافل خود داشته باشد و فیلم‌های خوبی را هم انتخاب کردیم. حتی جمعیت هدف مخاطب را هم بررسی کردیم که البته ممکن است باگ‌هایی هم داشته باشد، ولی به هر حال سخت‌افزارهایی هم نیاز است چون جشنواره یک کاخ می‌خواهد که حداقل ۱۵ سالن داشته باشد.برای همین‌جا هم پارسال خیلی ما را می‌ترساندند که چارسو  را پُر نمی‌کنید، ولی در عمل نشان داده شد که جشنواره فقط فیلم نشان دادن نیست، بلکه یک آیین است.»

سانس فوق‌العاد برای دو فیلم
همان‍‌طور که اشاره شد،جشنواره جهانی فیلم فجر از روز گذشته با نمایش فیلم «معلم» از جمهوری چک برای اهالی رسانه، یک روز زودتر از برنامه رسمی خود آغاز به کار کرد. در همان روز نخست، استقبال مخاطبان باعث شد که فیلم‌های «دختر ناشناس» برادران داردن و «مخوف» کوروساوا  به سانس فوق‌العاده کشیده شوند.بیش از ۲۰ فیلم در اولین روز جشنواره جهانی فیلم فجر در کاخ جشنواره به نمایش گذاشته شد.

بازدید رییس سازمان سینمایی از کاخ جشنواره
عصر پنج‌شنبه (۳۱ فروردین) محمدمهدی حیدریان، رئیس سازمان سینمایی نیز با حضور در پردیس سینمایی چارسو از غرفه‌های بخش‌های مختلف بازدید کرد. او در این بازدید به اهمیت جشنواره جهانی اشاره کرده و گفت: «ما باید به خاطر حوزه فرهنگ و دیگر حوزه‌ها، سینما را که تاثیر و فراگیری بیشتر دارد، به عنوان سفیر خودمان به عرصه‌های بین المللی عرضه کنیم. این سفیر باید در میان مردم حاضر شود و جشنواره‌ها به عنوان جایی که در معرفی ما نقش داشته و دارند، هم‌چنان مورد نظر و نیاز ما هستند، اما تنها یک معبر و گذرگاه برای حضور ما در سایر جوامع است. جشنواره جهانی امکان ارتباط فرهنگی را ایجاد می‌کند. باید آئین‌ها و مراسم‌هایی مانند جشنواره‌های جهانی را طراحی کنیم تا موقعیتی ترکیبی از نیروها و اهل فرهنگ ایران در خارج، با بخشی از فرهنگیان و هنرمندان ایران در پروسه‌ای با هم آشنا شوند؛ در این میان آن‌ها با قابلیت‌های ما آشنا می‌شوند، ما از انتظارات آن‌‌ها باخبر می‌شویم و با زبانی که می‌توان با آن‌ها ارتباط گرفت آشنا شویم تا در نهایت به انتقال منظور و مقصود بهتر بینجامد.»
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه سینمای ایران صاحب تفکری پایدار است، گفت: «اعتقاد ما این است اگر قرار باشد اتفاقی به صورت پایدار در هر حوزه‌ای رخ دهد ابتدا نیاز به یک کار فرهنگی دارد، پس من از تفکری حرف می‌زنم که از بالا به شرایط نگاه می‌کند و فرض این است که فرهنگ جلودار و زمینه‌‌ساز دیگر عرصه‌هاست.»

افتتاح نمایشگاه عکس فیلم  «ناخدا خوشید»
سیف‌الله صمدیان از افتتاح نمایشگاه عکس فیلم سینمایی «ناخدا خوشید» پیش از نمایش نسخه بازسازی‌شده آن در سینما فلسطین با حضور ناصر تقوایی خبر داد. مدیر بخش بزرگداشت کیارستمی و نمایش‌ها و رویدادهای ویژه جشنواره درباره نمایش عکس‌های فیلم «ناخدا خورشید» به کارگردانی ناصر تقوایی گفت: «در ادامه سنت زیبا و تاریخی نمایش نسخه‌های بازسازی شده فیلم‌های شاخص تاریخ سینمای ایران و ارائه نمایشگاهی از تصاویر منتخب ثبت شده در دوربین فیلم‌برداری فیلم‌هایی نظیر «گاو» و «باد صبا»، امسال نوبت به فیلم جاودانه ناصر تقوایی «ناخدا خورشید» رسید که از بین حدود ۲۰۰ هزار فریم بازبینی‌شده فیلم، تعداد ۶۰ تصویر منتخب در قالب نمایشگاه عکس فیلم ناخدا خورشید در سینما فلسطین برگزار خواهد شد.»این نمایشگاه با حضور ناصر تقوایی خالق این اثر و بازیگران فیلم در روز دوم اردیبهشت پیش از نمایش فیلم «ناخدا خورشید» در سینما فلسطین افتتاح می‌شود. فیلم «ناخدا خورشید» توسط فیلم‌خانه ملی ایران و استودیو روشنا بازسازی شده است.»
«ناخدا خورشید» ساعت ۲۱ روز دوم اردیبهشت با حضور کارگردان و دیگر عوامل این فیلم در سینما فلسطین به نمایش درمی‌آید.

حضور ۴۳ خریدار خارجی برای آثار ایرانی
مدیر بیستمین دوره بازار فیلم از حضور ۴۳ خریدار خارجی برای آثار ایرانی در بازار فیلم خبر داد. محمدمهدی یادگاری مدیر بازار فیلم سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر با اشاره به جدیدترین اتفاقات رخ داده در این دوره از بازار فیلم گفت: «برای بیستمین دوره بازار فیلم، ۴۷۷ غرفه در نظر گرفته شده است که به نسبت سال گذشته ۵ غرفه اضافه شده و همچنین فضای جدیدی برای جلسات مهمانان داریم. از ۴۷ غرفه موجود ۱۸ شرکت خارجی و باقی غرفه ها مربوط به شرکت کنندگان ایرانی است. امسال تلاش شده بالای ۸۰ درصد از شرکت‌هایی دعوت شود که نقشی در خرید و فروش فیلم دارند، نباید فراموش کرد که بازار فیلم با دو محوریت اصلی برگزار می‌شود؛ اول خرید و فروش آثار و دیگری هم بحث انجام تولید مشترک میان کشورها. در همین راستا سعی شد تا شرکت‌هایی به بازار دعوت شوند که حتما یکی از این مشخصات را داشته باشد.»

بازدید حجت ‌الله ایوبی از کاخ جشنواره
حجت‌الله ایوبی مشاور ارشد وزیر ارشاد و رئیس سابق سازمان سینمایی با حضور در کاخ جشنواره جهانی فیلم فجر، از نزدیک در جریان روند برگزاری این رویداد فرهنگی قرار گرفت.

برگزاری کارگاه کارگردانی بهمن فرمان‌آرا
بهمن فرمان‌آرا کارگاه کارگردانی سینما را برای هنرجویان دارالفنون برگزار کرد. این نخستین بار است که فرمان‌آرا کارگاهی را برای هنرجویان سینما برگزار می‌کند و این اتفاق در جشنواره سی و پنجم جهانی فجر افتاد. همچنین امروز کارگاه انتخاب بازیگر و بازیگردانی توسط رضا کیانیان و کارگاه فیلم‌سازی با حضور فردریک‌تور فردریکسون از ایسلند که همراه با نمایش یکی از فیلم‌های این کارگردان است، برگزار می‌شود.