هنروتجربه: در دومین روز از جشنواره جهانی فیلم فجر، پرداختن به اخبار مرتبط با این رویداد سینمایی در رسانه‌های فرهنگی به چشم می‌خورد. تعداد زیادی از اهالی رسانه و منتقدان، این روزها در کاخ جشنواره (سینما چارسو) به تماشای فیلم‌های گوناگونی از کشورای مختلف جهان می‌نشینند. در این میان اخباری که مرتبط با گروه هنروتجربه بوده و در رسانه‌ها منتشر شده‌اند را مرور می‌کنیم.

خبرگزاری مهر با انتشار تیزری از فیلم «والدراما»، از اکران این فیلم در گروه هنروتجربه خبر داده و نوشته است که عواید حاصل از نمایش این فیلم به انجمن حمایت از کودکان کار اختصاص داده خواهد شد. دربخشی از این خبر آمده است: «سازندگان این اثر، از ابتدای اکران این فیلم اعلام کردند که عواید حاصل از نمایش این فیلم به انجمن حمایت از کودکان کار اختصاص پیدا می‌کند. بر اساس این تصمیم مجید برزگر (تهیه‌کننده)، انجمن حمایت از کودکان کار یکی از مالکان این فیلم محسوب می‌شود و برای همیشه هر درآمدی از این فیلم به آن انجمن تعلق خواهد گرفت.»

روزنامه بانی فیلم نیز گفتگویی با هادی‌ حجازی‌فر، بازیگر فیلم سینمایی «ماجرای نیمروز» داشته است. این فیلم به کارگردانی محمدحسین مهدویان در سینماهای کشور و در گروه هنروتجربه در حال اکران است.

روزنامه فرهیختگان نیز در گفت‌‍وگویی که روز پنجشنبه ۳۱ فروردین با علی یحیایی (کارگردان) و زهره شیرازی (فیلمبردار) «نمی‌خواهم زنده بمانم» داشته است، درباره چگونگی ساخت این فیلم و استفاده از روش «سلفی گرفتن با تلفن همراه» در فیلمبرداری «نمی‌خواهم زنده بمانم» با آنها گفت‌و‌گو کرده است. در بخشی از این مطلب به فیلمبرداری فیلم توسط یک زن اشاره شده است. زهره شیرازی در توصیف همکاری‌اش در این پروژه می‌گوید: «علی یحیایی از بچه‌های دانشگاه سوره بود و من هم همانجا در رشته فیلمبرداری تحصیل می‌کردم. یک روز علی به من گفت که قصد ساخت فیلمی را دارد. او یک فیلمبردار مرد داشت و دلش می‌خواست یک فیلمبردار خانم هم در کار باشد تا روحیه زنانه وارد فیلم کند. روند کار ما در «نمی‌خواهم زنده بمانم» کاملا گروهی و با تعامل پیش رفت و هیچ مشکل خاصی در کار نبود.»

یحیایی در بخشی از این گفت‌و‌گو درخصوص گروه هنروتجربه می‌گوید: «گروه هنروتجربه یک راه و یک فرصت که اگر سعی کند از سیستم‌های هدایت و مدیریت سینمای غالب گرته‌برداری نکند و راه و روش منحصر به تفکر خودش را داشته باشد، هسته خودش را با فضای آکادمیک همراه کند و پوسته خودش را با اخلاق و دلسوزی بسازد، قدرت پابرجا ماندن و ریشه دواندنش بیشتر خواهد شد.»

شیرازی نیز در خصوص گروه هنروتجربه و فضایی که برای ورود کارگردانان و فیلمبرداران جوان ایجاد کرده است، می‌گوید: «الان بهترین زمان برای ورود کارگردانان و فیلمبرداران جوان به سینماست. با وجود گروه هنروتجربه فضای خوبی برای رشد جوان‌ترها ایجاد شده است. صنعت سینما در کشور ما رو به رشد است. فضای بهتری مهیا شده و اکنون زمان خوبی برای تولید آثار هنری است.»