هنروتجربه: دومین مراسم بزرگداشت عباس کیارستمی با حضور عوامل تولید فیلم «مثل یک عاشق» در کاخ جشنواره جهانی برگزار شد.

به گزارش ستاد خبری سی‌و‌پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر، مراسم بزرگداشت عباس کیارستمی با حضور کنزو هوریکوشی، تهیه‌کننده فیلم، کاتسومی یاناگیجیما، فیلمبردار فیلم، شوگو یوکویاما، دستیار تدوین فیلم، شهره گلپریان و سیف‌الله صمدیان یکشنبه ۳ اردیبهشت در کاخ جشنواره جهانی برگزار شد.

صمدیان در ابتدای این نشست عنوان کرد: «کیارستمی سینمایی خاص داشت که به دنبال رعایت تمام ابعاد انسانی بود، آن هم در جهانی سیاست زده که هیچکدام از این ابعاد در آن رعایت نمی‌شود. در فیلم «مثل یک عاشق» دختری را در جامعه سرمایه‌داری امروز می‌بینیم که برای تامین هزینه‌های زندگی ناچار است به کارهایی تن دهد که به آن علاقه‌ای ندارد؛ در این مسیر او مادربزرگ خود را که برای دیدارش به توکیو آمده را هم تنها می‌گذارد. در این فیلم تلخی نگاهی عباس کیارستمی نسبت به جامعه سرمایه‌داری را متوجه می‌شویم، آن هم با آرامش و بدون اینکه حالت شعاری پیدا کند و این شاید وجه تمایز او با بسیاری از فیلمسازان باشد.»

در ادامه فیلمی کوتاه از پشت صحنه ساخت فیلم «مثل یک عاشق» که توسط سروش طباطبایی و پگاه ارضی ساخته شده بود نمایش داده شد. پس از نمایش این فیلم کوتاه، صمدیان گفت: «کشور ژاپن کارگردان‌های بزرگی دارد که روحیه و استیل آنها و عباس کیارستمی به هم نزدیک است؛ اینکه سیستم کاری ساده‌ای دارند و بسیار رئال کار می‌کنند، حتی زمانی که اثر سوررئال باشد باز هم شاهد یک بافت رئال در این آثار هستیم. کیارستمی عادت داشت کار خود را با یک جمع کوچک پیش ببرد. پس این سوال پیش می‌آید که او به عنوان یک ایرانی چگونه حضوری در جامعه صنعتی ژاپن داشت و چطور توانست با این تفاوت فرهنگی کنار بیاید و نحوه مواجهه عوامل ژاپنی فیلم چگونه بود؟»

گلپریان در پاسخ به این سوال گفت: «کیارستمی سیستم خاص خود را داشت که ۱۸۰ درجه با سیستم حاکم بر سینمای ژاپن متفاوت بود. ژاپنی‌ها بسیار متعجب بودند که کیارستمی چگونه کار را بدون فیلمنامه‌ای به شکل معمول پیش می‌برد؛ در ژاپن تهیه‌کننده فیلم برای تامین مالی فیلم باید سناریویی ارائه دهد. بنابراین از کیارستمی خواستند سناریو را بنویسد و او هم نوشت و در ژاپن به شکل یک کتاب منتشر شد. این در شرایطی بود که کیارستمی تاکید داشت داستان فیلم را به هیچ یک از بازیگران و همکاران صحنه نگوییم و این قضیه آنها را شوکه کرده بود. در واقع هر آنچه او می‌خواست، برخلاف خواست ژاپنی‌ها بود.»

در ادامه کاتسومی یاناگیجیما درباره ویژگی‌های کار کیارستمی گفت: «من هم در ژاپن و هم در امریکا با کارگردان‌های مختلفی کار کرده‌ام. درباره تفاوت‌های کار کیارستمی باید بگویم اولین شوک زمانی به من وارد شد که متوجه شدم او سناریوی فیلم را در اختیار بازیگران قرار نمی‌دهد. دومین شوک این بود که دیدم در کنار او تنها یک ایرانی، یعنی شهره گلپریان، حضور دارد. این در حالی ست که کارگردانان در چنین وضعیتی، چندین مترجم در کنار خود دارند.»

سپس کنزو هیروکوشی برای سخنرانی پشت تریبون حاضر شد و گفت: «در طول فعالیت کاری خود تهیه‌کننده حدود ۲۶ فیلم بوده‌ام که نیمی از آنها کارگردان‌های خارجی داشته‌اند. نخستین تفاوت او با بقیه کارگردان‌ها این بود که کیارستمی آنقدر بزرگ بود که راجع به او چیزی نمی‌توانم بگویم. ضمن اینکه او تنها کارگردانی بود که سن بیشتری نسبت به من داشت. حدود ۲۳ سال با کیارستمی دوست بودم و تمامی فیلم‌های او در ژاپن را پخش کردم. کیارستمی حدود ۱۵ بار به ژاپن سفر کرد و هربار بیشتر از برنامه زمان‌بندی شده در ژاپن می‌ماند. او ژاپن را دوست داشت و از حضور در آنجا لذت می‌برد. کیارستمی در هنگام حضور در ژاپن بسیار شاد بود. او را در ونیز، برلین و… هم دیده بودم ولی چهره شادش در ژاپن را هیچ جای دیگر ندیدم. کیارستمی در ژاپن دوستان زیادی از منتقد، خبرنگار، هنرمند و… و همین‌طور طرفداران فراوانی داشت. در خصوص بودجه فیلمی که با هم کار کردیم باید بگویم، بودجه «مثل یک عاشق» با میانگین بودجه فیلم در ژاپن برابری می‌کرد و نصف بودجه فیلم‌هایی بود که با فرانسوی‌ها کار کرده بودم.»

در ادامه برنامه صمدیان شوگو یوکویاما، دستیار تدوین فیلم، را خطاب قرار داد و از تفاوت‌های سیستم ذهنی او با کیارستمی و تجربه کار در کنار او پرسید. یوکویاما پاسخ داد: «هر روز عصر و پس از فیلمبرداری، صحنه‌های ضبط شده را با هم مرور می‌کردیم تا پلان‌های نیازمند تکرار و… را تعیین کنیم. پس از پایان فیلمبرداری او به ایران بازگشت و تدوین نهایی را انجام داد. چون همواره مشغول کار تدوین بوده‌ام، برایم عجیب بود که چطور کارگردان فیلم چند ماه کنار من می‌نشست و با هم یک کار را انجام می‌دادیم. در ژاپن هم کارگردان‌هایی هستند که بخش‌هایی از سناریو را در اختیار بازیگر قرار نمی‌دهند، اما کیارستمی طوری عمل می‌کرد که گاهی ضبط‌های مختلف یک سکانس به کل با یکدیگر تفاوت داشتند. در واقع او با توجه به اینکه در آن روز شرایط به چه ترتیبی پیش رفته و چه چیزی ضبط کرده‌ایم، روال کار را تغییر می‌داد و صحنه روز بعد را عوض می‌کرد. چنین چیزی برای من کاملا تازگی داشت.»

پس از آن صمدیان سوالی درباره فرهنگ بصری و جهان تصویر شده توسط عباس کیارستمی و تفاوت آن با نگاه فیلمبردار فیلم «مثل یک عاشق» پرسید. کاتسومی یاناگیجیما در پاسخ توضیح داد: «در تمامی کارهایم ابتدا به دنبال تصویر کردن آن چیزی هستم که کارگردان می خواهد. اما در عین حال اطلاعات و تجربه خود را نیز با او در میان می‌گذارم تا شاید به بهبود تصویر کمک کند. در فیلمبرداری «مثل یک عاشق» اتفاقات جالبی برای ما رخ داد؛ به عنوان مثال ما در محله‌ای خطرناک کار فیلمبرداری را انجام دادیم که پیش از آن انجام چنین کاری را غیرممکن می‌دانستیم. اما کیارستمی ما را به آنجا برد و چندین ساعت در آن محله چرخیدیم و در آنجا و در چنان شرایطی هم کار خود را بسیار دقیق انجام می‌داد. یا اینکه ما در ژاپن سناریو را در اختیار بازیگر قرار می‌دهیم و بازیگر حس و بازی خود را کاملا با آن تنظیم می‌کند. اما در «مثل یک عاشق» بازیگر حرفه‌ای فیلم، مدام از من می‌پرسید صحنه بعد چیست و من دارم چکار می‌کنم؟ از آن طرف کیارستمی تاکید داشت از این قضیه هیچ چیزی به او نگوییم.»