هنروتجربه: غرفه گروه هنروتجربه که از جمعه اول اردیبهشت ماه همزمان با برپایی بازار فیلم سی‌وپنجمین دوره جشنواره جهانی فجر فعالیتش را آغاز کرد، روز گذشته (۶ اردیبهشت) به کار خود پایان داد. این غرفه  در ایام جشنواره میزبان مهمانان و هنرمندان خارجی و ایرانی زیادی بوده است. هنرمندان و کارشناسانی از نقاط مختلف دنیا از این غرفه بازدید کرده و علاقه‌مند به همکاری با سینمای هنروتجربه به عنوان نماینده سینمای مستقل ایران شدند.

از جمله مهمانان ایرانی که از این غرفه بازدید کردند می‌توان به محمد مهدی حیدریان (رییس سازمان سینمایی)،  فاطمه معتمدآریا، محمد بزرگ‌نیا،جعفر صانعی مقدم، افسانه پاکرو، پناه‌بر‌خدا رضایی، نازنین مفخم، پروانه مافی (نماینده مجلس)، شهرام مکری، علی کریم، پوران درخشنده، تهمینه میلانی، علی‌اکبر ثقفی، بایرام فضلی و… اشاره کرد.

تهیه‌کنندگان ژاپنی فیلم «مثل یک عاشق» عباس کیارستمی  و گادفری چشایر از جمله سینماگران  و نویسندگان خارجی بودند که از غرفه هنروتجربه بازدید کردند.

گروه هنروتجربه که به منظور معرفی فعالیت‌هایش غرفه‌ای را در بازار فیلم به خود اختصاص داده‌‌ بود، کاتالوگ و پوستری نیز برای این غرفه تدارک دید که تصویری از عباس کیارستمی فقید بر روی آن نقش بسته بود. برخی از بازدیدکنندگان غرفه که در ابتدا آشنایی با گروه هنروتجربه نداشتند، به اعتبار تصویر کیارستمی که یک چهره شناخته شده در سینمای جهان است، وارد غرفه می‌شدند و از این طریق با گروه هنروتجربه و سازوکارش آشنایی پیدا می‌کردند. یک بازدید کننده روسی وقتی متوجه شد که سینمای هنروتجربه مختص فیلم‌های مستقل و تجربی سینمای ایران است، ابراز خوشحالی کرد و گفت: «کاش این کمپانی تبدیل به یک کمپانی بین‌المللی شود تا در سایر کشورها هم بشود از فیلم‌های مستقل سینمای ایران دیدن کرد.»

دو دانشجوی روسی نیز با بازدید از غرفه هنروتجربه، درخواست نمایش فیلم‌های کوتاهشان را در این گروه داشتند.یک مستندساز چینی در بازدید از غرفه ابراز تمایل به همکاری با گروه هنروتجربه کرد. او علاقه‌مند بود مستند ۵۰ دقیقه‌ای خود را در گروه هنروتجربه به نمایش بگذارد.

در ادامه این بازدیدها یک کمپانی پخش فیلم در لبنان، اعلام آمادگی برای همکاری با هنروتجربه کرد و از این گروه دعوت کرد تا بعد از پایان ایام جشنواره سفری به لبنان داشته باشند و فیلم‌های کمپانی لبنانی را از نزدیک تماشا کرده و فیلم‌های منتخب‌شان برای نمایش در گروه هنروتجربه را انتخاب کنند.

فاطمه معتمدآریا-محمبزرگ نیا-جشنواره جهانی فیلم فجر

کمپانی «پانتافلیکس» آلمان نیز درخواست همکاری با گروه هنروتجربه داشت تا فیلم‌هایشان به شکل اعتباری و آنلاین در این گروه به نمایش گذاشته شود. در ادامه گفت‌و‌گویی میان گروه هنروتجربه و سفارت آلمان صورت گرفت تا در هفته فیلم ایران در آلمان، فیلم‌های سهراب شهید ثالث (فیلمساز برجسته ایرانی) به نمایش گذاشته شود.

وابسته فرهنگی سفارت فرانسه نیز با بازدید از غرفه، آمادگی خود را برای همکاری با گروه هنروتجربه اعلام کرد. او تمایل داشت تا هفته فیلم فرانسه در ایران برگزار شود و به همین منظور لیست فیلم‌هایشان را در اختیار این گروه گذاشت تا هنروتجربه فیلم‌های موردنظر را انتخاب و در این گروه به نمایش بگذارد.

کمپانی افغان فیلم که تمایل به همکاری با هنروتجربه داشت نیز پس از بازید از غرفه عنوان کرد که برای هفته فیلم افغانستان در ایران با هنروتجربه همکاری خواهد کرد.

یک فستیوال فیلم کوتاه در ترکیه نیز اعلام آمادگی کرد تا فیلم‌های منتخب هنروتجربه را در فستیوال خود به نمایش بگذارد. در همین راستا یک فستیوال فیلم اسپانیایی نیز تقاضای همکاری با این گروه را داشت.

در پنجمین روز از بازار جشنواره جهانی، یک مسئول خرید و برنامه‌ریز از کشور اسلواکی از غرفه هنروتجربه بازدید کرد و نسبت به برگزاری هفته فیلم ایران در اسلواکی و هفته فیلم اسلواکی در ایران ابراز تمایل کرد و گفت که به زودی سفارت این کشور را با مدیران هنروتجربه آشنا خواهد کرد تا برنامه‌ریزی‌های بیشتری در این راستا داشته باشند.

کارگردانان هندی که با فیلم «پی‌هو» در این دوره از جشنواره فیلم فجر حضور داشتند، از غرفه هنروتجربه بازدید کردند و با سازوکار این گروه آشنا شدند.

کمپانی «ایگل فیلمز» که مسئولیت پخش فیلم‌های هالیوودی را در کشور لبنان دارد نیز با بازید از غرفه هنروتجربه اعلام تمایل برای همکاری با این گروه کرد.

کمپانی «ایده‌آل فیلم» نیز که توزیع کننده فیلم‌های خارجی در ایران است با حضور در غرفه، درخواست خود برای ‌همکاری با هنروتجربه را اعلام کرد.

گروه هنروتجربه در دوره پیشین جشنواره جهانی فیلم فجر نیز غرفه‌‌ای داشت که مورد استقبال میهمانان خارجی، بازدیدکنندگان، هنرمندان و سینماگران قرار گرفت.