هنر وتجربه: اختتامیه سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر در تالار وحدت برگزار شد و اصغر یوسفی نژاد با فیلم «خانه -اِئو» مهمترین جوایز این رویداد سینمایی را به خانه برد.

اختتامیه سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر هفتم اردیبهشت ماه در تالار وحدت تهران برگزار و با اجرای اشکان خطیبی بازیگر سینما آغاز شد. او به زبان های فارسی و انگلیسی به حضار خیر مقدم گفت. او همچنین تاکید کرد که قرار است امشب سریع ترین اختتامیه تاریخ جهان را رقم بزنیم.

سیدرضا میرکریمی دبیر جشنواره در ابتدای این مراسم گفت: «همکاران من گزارشی از جشنواره آماده کرده بودند که من گم کردم و می خواهم به اشکان کمک کنم تا این اختتامیه را در گینس ثبت کنیم.»

او افزود: «از همه مدیرانی که به من کمک کردند که این اتفاق سینمایی در اندازه خوبی برگزار شود، از داوطلبانی که در برگزاری این جشنواره کمک کردند تشکر می‌کنم. ما در فضایی کار کردیم که کسی با باورهای دیگری کاری نداشت و لبخندهایمان را با هم به اشتراک گذاشتیم. امیدوارم این فضا ادامه پیدا کند. ما مصمم  هستیم جشنواره را به پایگاهی تبدیل کنیم که سینماگران و هنرمندانی که به صلح، کرامت و عدالت می پردازند و کسانی که در جست و جوی کرامت بشری هستند در آن حضور پیدا کنند.

ما مصمم هستیم  جشنواره را به پایگاهی تبدیل کنیم که سینماگران و هنرمندانی که به صلح، کرامت و عدالت می پردازند و کسانی که در جست و جوی کرامت بشری هستند در آن حضور پیدا کنند. در ادامه مراسم جوایز بخش نتپک اهدا شد . هوشنگ گلمکانی از داوران این بخش گفت: «نتپک» به معنای شبکه ارتقای سینمای آسیا است که ۲۰ سال پیش شکل گرفت و در جشنواره‌ها به یکی از فیلم‌های اول و دوم فیلمسازان آسیایی جایزه‌ای می‌دهند.

محمدمهدی حیدریان

جایزه نتپک برای اصغر یوسفی نژاد

هیات داوران این بخش روی صحنه آمدند و جایزه این بخش را به اصغر یوسفی نژاد برای فیلم «اِئو» اهدا کردند. در بخش نتپک تندیس، دیپلم افتخار و مبلغ ۵۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال جایزه نقدی اهدا شد.

اشکان خطیبی مجری مراسم در ادامه درباره جایزه بخش «بین الادیان» گفت: «این جایزه برای اولین بار در جشنواره جهانی فیلم فجر پایه گذاری شده است.»

جایزه بین‌الادیان به چین رسید

دیپلم افتخار و مبلغ ۵۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال جایزه نقدی این بخش به فیلم «چاقو در آب پاک» از کشور چین تعلق گرفت. وانگ ژابو کارگردان این فیلم گفت: «از کسب این جایزه بسیار خوشحالم.»

مراسم اختتامیه سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر با پخش کلیپی درباره عباس کیارستمی کارگردان سرشناس سینمای ایران ادامه یافت. در جریان برپایی جشنواره جهانی فیلم فجر چند مراسم بزرگداشت برای کارگردان «خانه دوست کجاست» برگزار شده بود.

برندگان بخش جلوه‌گاه شرق

اختتامیه سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر با اهدای جوایز جلوه‌گاه شرق (جوایز فیلم‌های بلند آسیایی) ادامه یافت. در این بخش تندیس بهترین فیلم کوتاه آسیایی و مبلغ ۵۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال جایزه نقدی به آرین وزیردفتری کارگردان «هنوز نه» محصول ایران اختصاص یافت. مجید برزگر به نیابت از او جایزه را دریافت کرد. او گفت: «من تهیه کننده فیلم هستم. آرین با همین فیلم در جشنواره پوسان شرکت کرده و امیدوارم دست پر برگردد.»

در بخش جوایز جلوه‌گاه شرق (جوایز فیلم‌های بلند آسیایی) تندیس بهترین کارگردان آسیایی و مبلغ ۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال جایزه نقدی به شهربانو سادات کارگردان «گرگ و بره»‌ محصول افغانستان، دانمارک، فرانسه، سوئد اختصاص یافت.

این بانوی فیلمساز در سخنانی گفت: «من چندی قبل در تهران زندگی می کردم اما چون شناسنامه نداشتم نتوانستم تحصیل کنم. پیشنهاد می‌کنم با هم مهربان باشیم.»

در بخش جوایز جلوه‌گاه شرق (جوایز فیلم‌های بلند آسیایی) تندیس بهترین فیلم بلند آسیایی (برای کارگردان) و مبلغ ۲۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال جایزه نقدی به ثابت کورمانبکف کارگردان «بازآمده» از قزاقستان اختصاص یافت.

در ادامه مراسم برای اهدای جایزه «محمد امین (ص)» سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی٬ محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه٬ محمدمهدی حیدریان و رضا کیانیان روی سن آمدند.تندیس، دیپلم افتخار و مبلغ ۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال جایزه نقدی به مظفر حسین‌خانی کارگردان فیلم «بابایی»‌ از ایران اختصاص یافت.رضا کیانیان از وزیر ارشاد خواست جایزه را ظریف به عنوان قهرمان ملی و کسی که غرور ایرانی را حفظ کرد، اهدا کند.

ظریف همچنین گفت: «افتخار می‌کنم جایزه اخلاق را من می‌دهم چون همه جنگ‌ها و دزدی‌ها از بی‌اخلاقی است. من فرصت را مغتنم می‌دانم و از بی‌اخلاقی‌های خودم معذرت می‌خواهم.»

جایزه بخش سینمای سعادت

داوران بخش مسابقه بین‌الملل (سینمای سعادت) شامل فلوریان گالنبر گر، جسیکا وودورث، لخ مایوسکی، میکو هارادا، اوبرتو پازولینی، فاطمه معتمدآریا و رسول صدرعاملی در این بخش مراسم روی سن آمدند.

سیمرغ سیمین بهترین فیلم کوتاه و مبلغ ۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال جایزه نقدی به قصیده گلمکانی کارگردان «آگهی فروش» محصول ایران تعلق گرفت.گلمکانی در سخنانی عنوان کرد: «این اولین جایزه ای است که از ایران می گیرم. همانطور که رضا کیانیان گفت بدون غرور خدشه دار این جایزه را کسب کردم. از کودکی به جشنواره‌ها می‌رفتم و می‌دیدم که هنرمندان جایزه می‌گیرند ولی فکر نمی‌کردم یک روز هم من این بالا بیایم و جایزه بگیرم.»

در ادامه جایزه بعدی بخش سینمای سعادت اهدا شد. سیمرغ سیمین جایزه ویژه هیات داوران برای بهترین دستاورد هنری در یکی از زمینه‌های فیلم‌برداری، تدوین، موسیقی،طراحی صحنه یا طراحی لباس و مبلغ ۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال جایزه نقدی به جین‌جینگ ژو (فیلم‌برداری)، وانگ تو (کارگردان هنری) فیلم سینمایی «آقای بی‌دردسر»‌ محصول چین و فرانسه اختصاص پیدا کرد.

فاطمه معتمدآریا داور این بخش گفت: «از همه افرادی که به هنرمندان ارج می‌نهند تشکر می‌کنم. باعث افتخار ما هفت نفر است که توانستیم سینمای جهان را دوره کنیم و انسانی‌ترین اثر را برگزینیم.»

جایزه بعدی بخش سینمای سعادت (مسابقه بین‌الملل) را رسول صدرعاملی اهدا کرد.

سیمرغ سیمین و مبلغ ۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال جایزه نقدی برای بهترین بازیگر مرد به استفان دنولیوبوف بازیگر «گلوری» محصول بلغارستان اختصاص یافت.

سیمرغ سیمین و مبلغ ۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال جایزه نقدی برای بهترین بازیگر زن به مارگیتا گوشوا بازیگر فیلم «گلوری» محصول بلغارستان اختصاص پیدا کرد.

سیمرغ سیمین و مبلغ ۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال جایزه نقدی بهترین فیلمنامه به اصغر یوسفی نژاد برای فیلم «او(خانه)» رسید.

سیمرغ سیمین و و مبلغ ۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال جایزه نقدی بهترین کارگردان بخش مسابقه بین الملل به ایوان دی گائونا برای فیلم «گناهکاران» از کشور کلمبیا رسید.

سپس محمدمهدی حیدریان برای اهدای سیمرغ زرین بهترین فیلم و مبلغ ۴۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال جایزه نقدی به صحنه آمد. این جایزه به اصغر یوسفی نژاد برای فیلم «ائو» اهدا شد.

یوسفی نژاد گفت: «این جایزه برای استادم کیارستمی و برای تبریز است. زنده باد ایران.»

اشکان خطیبی مجری مراسم در پایان گفت: «قرار ما سال آینده زیر این سقف برای صلحی پایدار.»

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی حیدریان رییس سازمان سینمایی از مقامات حاضر در این مراسم بودند. حجت الله ایوبی مشاور وزیر ارشاد، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، مهتاب کرامتی، کمال تبریزی، حسین نمازی، محمدرضا عباسیان، امیرعلی دانایی و … نیزدر این مراسم حضور داشتند.