هنروتجربه: امروز (یکشنبه ۱۰ اردیبهشت) گزارشی که هنروتجربه از عملکرد دو ساله‌اش ارائه داده بود، در اغلب رسانه‌ها به چشم می‌خورد.

از دیگر اخباری که مرتبط با فیلم‌های در حال اکران در گروه هنروتجربه است، می‌توان به گفت‌و‌گوی روزنامه جام‌جم با فیلم‌نامه‌نویس «ماجرای نیمروز» اشاره کرد. ابراهیم امینی که وظیفه نویسندگی و انتخاب بازیگران این فیلم را نیز برعهده داشته است، در بخشی از این مصاحبه به استفاده از بازیگران چهره در «ماجرای نیمروز» اشاره کرده و می‌گوید: «استراتژی و قراری که حسین مهدویان با آقای سیدمحمود رضوی (تهیه‌کننده) داشت، این بود که برخلاف کارهای قبلی حسین از چهره‌های مطرح در این کار استفاده کنیم. بنابراین من با این پیش‌فرض کارم را شروع کردم. بعد به این فکر کردیم، حالا که قرار است از بازیگران چهره استفاده کنیم، بهتر است سراغ چه کسانی برای این نقش‌ها برویم که با سابقه ذهنی مخاطب خیلی همگون نباشد. به همین دلیل می‌خواستیم از بازیگرها و کاراکترها در فیلم آشنایی‌زدایی کنیم. نمی‌خواستیم روی خاطرات و تجربیات قبلی که مخاطب با بازیگر دارد، راه برویم و کار کنیم. بنابراین قرارمان را بر این گذاشتیم که سراغ گزینه‌هایی برویم که در مرحله اول به نظرمان انتخاب‌های خیلی دور و بعیدی می‌آیند. این شد که آقایان احمد مهرانفر، جواد عزتی و مهدی پاکدل را برای نقش‌های دور از ذهن انتخاب کردیم. از طرفی دو قهرمان کارهای قبلی حسین یعنی مهدی زمین‌پرداز «آخرین روزهای زمستان» و هادی حجازی‌فر «ایستاده در غبار» را داشتیم، ضمن این که هم‌چنان با حساسیت در نقش‌های فرعی کار کردیم. ما بخش زیادی از مرحله پیش‌تولید را به تمرین با بازیگران اختصاص می‌دهیم و متن را با بچه‌ها می‌خوانیم و تحلیل می‌کنیم. معمولا هم در این زمان، اتفاقات خوبی درباره تحلیل شخصیت، نوع بازی موردنظر و حتی شیوه گفتن دیالوگ‌ها می‌افتد، ضمن این که یک سری اطلاعات خوب درباره کار به بازیگران داده می‌شود.»

او در بخش دیگری از این مطلب در پاسخ به انتقادها درباره نگاه فیلم می‌گوید:«فیلم ما از ۳۰ خرداد ۶۰ و از زمان آغاز درگیری شروع می‌شود. از عمد فیلم را از جایی شروع کردیم که دیگر ریشه‌های پیدایی شکاف و خشونت مهم نیست. فیلم از جایی شروع می‌شود که می‌بینیم دو طرف رودرروی هم ایستادند، این که چه شد این مواجهه اتفاق افتاد و عقبه این رویارویی چیست، سوالی است که در فیلم ما ایجاد نمی‌شود. این سوال برای مخاطب عام ایجاد نمی‌شود، بلکه برای کسانی ایجاد می‌شود که عقبه ذهنی و تاریخی دارند و مخاطبان خاص فیلم به‌حساب می‌آیند. پاسخ دادن به این سوالات کار فیلم ما نیست و شاید اساسا کار فیلم دیگری باشد که قصه‌اش خیلی قبل از تاریخ فیلم ما اتفاق افتاده باشد و از بهمن ۵۷ و چه بسا قبل از انقلاب شروع شود و به سال ۶۰ برسد و فیلم تمام شود تا بفهمیم چه شد که ۳۰ خرداد شکل گرفت، ضمن این که یک توضیح دوم هم درباره این نقد وجود دارد؛ اگر واقعیت را بخواهید به نظر خودم به عنوان فیلم‌نامه‌نویس، فیلم ما خیلی هم درباره سازمان مجاهدین خلق نیست و بیشتر درباره نفس خشونت است. برخی فکر می‌کنند به دلیل ممیزی به آن سمت نرفتیم یا این که نمی‌شد خوب به آن طرف پرداخت، اما واقعیت این نبود و دلیل عمده ما این بود که نمی‌خواستیم روی سازمان مجاهدین و ویژگی‌های آنها مانور دهیم، به خاطر این که فیلم قابل تعمیم باشد. یعنی «ماجرای نیمروز» الان فیلمی درباره خشونت و درباره دو طرز نگاه است که می‌توانند با هم به مشکل بربخورند. بنابراین خیلی نمی‌خواستیم درگیر چارت و مناسبات سازمانی مجاهدین شویم، اما چون فیلم چنین موضوعی دارد، عده‌ای این نقد را وارد می‌دانند و این انگ را می‌زنند که فیلم سفارشی است و با حاکمیت مناسبت دارد، آن طرف را ندیده و دچار یک سونگری سیاسی و ایدئولوژیک شده، اما دلیلش این مساله نبود.»

روزنامه هنرمند نیز در صفحه سینمایی‌اش نقد و تحلیل مفصلی را با عنوان «چرخه شوم خشونت» درباره فیلم«ماجرای نیمروز» منتشر کرده است.

از دیگر اخبار مرتبط با گروه هنروتجربه می‌توان به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان از مراسم اکران خصوصی فیلم «ماندوو» به کارگردانی ابراهیم سعیدی اشاره کرد. این مراسم شب گذشته در موزه سینما برگزار شد.ابراهیم سعیدی کارگردان این فیلم در بخشی از مراسم به اهمیت تشکیل گروه هنروتجربه اشاره کرده و می‌گوید:«این فیلم هفت سال قبل ساخته شد؛ خوشبختانه با تشکیل گروه هنروتجربه و حمایت دوستان، شرایطی مهیا شد تا اکران شود. دیده شدن این فیلم روی پرده را مدیون آقای علم‌الهدی هستیم. از او و گروه هنروتجربه قدردانی می‌کنم.»

خبرگزاری آنا نیز از اکران مستند فرخی یزدی در گروه هنروتجربه خبر داده است. مستند «فرخی یزدی» ساخته هومن ظریف، چهره نگاری است درباره شاعر بزرگ این سرزمین، فرخی یزدی. گروه سازنده «فرخی یزدی» برای ساخت این فیلم به یزد سفر کردند و از خانه فرخی یزدی دیدن کردند. در این مستند محمدعلی اسلامی ندوشن، پرویز کلانتری، حسین مسرت، دکتر انور خامه‌ای، محمد علی سپانلو، علی دهباشی ، ادیب برومند، سید جلال ویژگان، دکتر محمود رشیقی فیروز آبادی، سهیل محمودی، دکتر سیامک قوام، دکتر محمدرضا موحدی، دکتر بیژن نفیسی، ناصرالدین حسن‌زاده، علیرضا پورامید و رضا سخندان، ازاقوام این شاعر آزادیخواه درباره فرخی یزدی سخن گفته‌اند.