هنروتجربه: در یازدهمین روز از اردیبهشت ماه، اخبار مرتبط با گروه هنروتجربه در رسانه‌های فرهنگی و هنری به چشم می‌خورد. اصغر یوسفی‌نژاد که به تازگی موفق به کسب جوایز اصلی جشنواره بین‌المللی فیلم فجر شده است، در گفت‌و‌گویی که با روزنامه فرهیختگان داشته است به داستان فیلم «ائو/خانه» اشاره کرده و درباره به کار رفتن موضوع اهدای عضو در روایت فیلمش می‌گوید: «اهدای عضو در این فیلم در حد یک لایه روایی نیست. بلکه یک شروع برای وارد شدن به لایه‌های دیگر داستان است. ما با این داستان وارد گفت‌و‌گو با لایه‌های دیگر داستان می‌شویم. فیلم از این موضوع عبور می‌کند. قصه اصلی مربوط به بحث تشییع یک پیکر است. آدم‌های زنده برای فیلم مطرح هستند. این همان مساله خودشناسی است. آدم‌ها باید نقاب‌هایی را که روی چهره‌شان گذاشته‌اند کنار بزنند. باید به خلوص برسند. «سایه» شخصیت اصلی فیلم در انتها به خودشناسی می‌رسد و نقاب خود را کنار می‌زند.»

او در بخشی از این مصاحبه درباره استفاده از فرهنگ بومی مورد استفاده در فیلمش می‌گوید: «ایران به شدت جذاب است. به لحاظ فرهنگی پتانسیل بالایی دارد. این فرهنگ غبطه‌برانگیز است. فیلمسازان شهرستانی مثل خود من که موفق می‌شویم بالاخره فیلم‌مان را بسازیم، تلاش داریم که پتانسیل بالای فرهنگی مردم خودمان را نشان بدهیم. الان همه جای ایران توانایی تولید چنین فیلم‌هایی را دارد. در غیر این صورت قربانی اصلی خود سینمای ایران خواهد بود. یکی از اهدافم در ساختن فیلم این بود که این پیام به شهرستان‌های دیگر هم برسد. سینمای ما آیینه تمام قد کشور چهار فصل و زیبای ما باشد. اگر اینطور باشد ما با دیدن هر فیلم یک سفر عمیق را تجربه می‌کنیم. تماشاگر بین‌المللی را در نظر بگیرید که با دیدن این فیلم‌ها با چه گستردگی فرهنگی روبرو خواهد شد. متاسفانه ۸۰ درصد سینمای ما به طور فیزیکی در تهران است.»

یوسفی‌نژاد با فیلم «خانه» به عنوان نماینده سینمای هنروتجربه در جشنواره ملی فیلم فجر حضور داشت و در آنجا نیز توانست نظر منتقدان زیادی را به خود جلب کند. این فیلمساز قرار است به زودی با این فیلم حضورهای‌ بین‌المللی دیگری را تجربه کند.

خبرگزاری ایسنا نیز اخباری مرتبط با گروه هنروتجربه منتشر کرده است و از اکران دو مستند «خیلی، خیلی محرمانه»، «بَرد» در این گروه خبر داده است. مراسم آیین دیدار این دو مستند دوشنبه ۱۱ اردیبهشت در موزه سینما برگزار می‌شود. مستندهای «خیلی خیلی محرمانه» به کارگردانی زنده‌یاد محمدرضا مقدسیان و «بَرد» به کارگردانی حمید جعفری اکران خود را از پنجم اردیبهشت در سینماهای گروه هنروتجربه شروع کرده‌اند. آیین دیدار این مستندها دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ساعت ۲۰ در موزه سینما با حضور عوامل این مستندها و جمعی از سینماگران و مستندسازان برگزار می‌شود.

«خیلی خیلی محرمانه» با موضوع نحوه تولید نشریه طنز و کاریکاتور«خط خطی» ساخته شده و در آن مسائل اقتصادی نشریه‌های مستقل مورد بررسی قرار می‌گیرد. این مستند آخرین ساخته زنده‌یاد محمدرضا مقدسیان است که در نهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت رونمایی شد.

مستند کوتاه «بَرد» نیز داستان زندگی یک زن در اطراف رامهرمز را روایت می‌کند که هر روز با پتک و دیلم به کوه رفته و سنگ استخراج کرده و با این کار معاش خود و خانواده‌اش را تامین می‌کند.

نمایش این مستندها در گروه هنر و تجربه آغاز شده است.