هنر و تجربه: جشنواره فیلم تریبکا به پایان رسید اما به عنوان یکی از برنامه‌های پایانی‌اش بزرگداشتی برای چهل‌وپنجمین سالگرد نمایش «پدرخوانده» برگزار کرد که به رویدادی منحصربه‌فرد و خاطره‌انگیز بدل شد. در این رویداد که ماراتنی هشت‌ساعته بود قسمت‌های اول و دوم «پدرخوانده» پشت‌سرهم به نمایش درآمدند و پس از آن‌ها، گفت‌وگوی یک‌ساعت‌ونیمه‌ای با فرانسیس فورد کوپولای کارگردان و چند نفر از بازیگران اصلی فیلم شامل آل پاچینو، داین کیتن، جیمز کان، رابرت دووال، تالیا شایر و رابرت دنیرو انجام شد که در قسمت دوم ایفای نقش کرده است.

این گفت‌وگو توسط تیلر هکفورد (که فیلم‌های «وکیل‌مدافع شیطان» و «ری» را در کارنامه دارد) اجرا و اداره شد که به‌خوبی از جزییات این پروژه‌ها اطلاع داشت و علاوه بر این، بازیگران را به روایت داستان‌ها و خاطراتی از تولید این فیلم‌ها ترغیب کرد که حسابی شنیدنی‌اند. با این وجود، محوریت حرف‌های این گفت‌وگو بی‌تردید درباره پیکار و تلاش‌های گروه فیلم‌سازی بود؛ و این‌که چه‌قدر دشوار بود که کوپولا این فیلم را طبق خواسته و نظر خودش بسازد و کمپانی «پارامونت پیکچرز» تقریباً او را از پروژه اخراج کرد و کاملاً مخالف حضور مارلون براندو و آل پاچینو در قالب نقش‌های حالا کلاسیک‌شده و تاریخ سینمایی‌شان بود.

در این شرایط بود که پاچینو خاطره جالبی را تعریف کرد و گفت که او و کیتن پس از صحنه‌ی عروسی بیرون زدند و در حالی که حسابی خسته و سرخوش بودند، به این نتیجه رسیدند که این فیلم یک فاجعه‌ی تمام‌عیار خواهد شد و بدترین فیلمی خواهد بود که در تاریخ سینما ساخته شده است! فایل ویدئویی کامل این گفت‌وگو از دیروز در فضای مجازی منتشر شده و در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

  • پلی‌لیست