هنر و تجربه: فیلم‌اول‌های انگشت‌شماری در سال‌های اخیر به موفقیت‌های گسترده و پرشمار اولین تجربه کارگردانی لازلو نمش یعنی «پسر شائول» دست یافته‌اند. این فیلم‌ساز مجارستانی که پیش از نشستن روی صندلی کارگردانی، دستیار بلا تار بود، دو سال پیش با درام هولوکاستی جاه‌طلبانه‌اش به جشنواره فیلم کن ۲۰۱۵ راه یافت و در نهایت جایزه بزرگ جشنواره را به دست آورد؛ و پس از آن هم اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان را به دست آورد.

لازلو نمش از همان زمان خبر داد که فیلم بعدی‌اش با عنوان «غروب» درام تاریخی دیگری است که ماجراهایش پیش از آغاز جنگ جهانی اول روی می‌دهد و توأمان داستان بلوغ و تریلری است درباره یک زن جوان در بوداپست. داستان این فیلم در سال ۱۹۱۳ می گذرد و درباره زن جوان یتیمی است که به امید یافتن کار به سراغ مغازه‌ کلاه‌فروشی می‌رود که زمانی والدین او مالکش بودند و در این میان متوجه می‌شود برادری دارد که تا امروز از وجودش بی‌خبر بوده است. او به جست‌وجوی برادر می‌رود و رازهای شومی بر او برملا می‌شوند.

طبق اخبار اعلام شده، یولی یاکاب بازیگر مجارستانی (که در اصل فیلم‌نامه‌نویس بوده است و مهم‌ترین نقش زن «پسر شائول» را بازی کرده) در نقش اصلی این فیلم ظاهر می‌شود و بازیگر رومانیایی ولاد ایوانوف که در فیلم برنده نخل طلای «چهار ماه، سه هفته، دو روز»، «قطار برف‌شکن» (اسنوپیئرسر) و «تونی اردمان» بازی کرده است، نقش مالک مغازه کلاه‌فروشی را بر عهده خواهد داشت. عکس‌هایی که به‌تازگی از این پروژه سینمایی کنجکاوی‌برانگیز منتشر شده‌اند، در مرحله‌ تست لباس و گریم گرفته شده‌اند. تولید این فیلم طبق برنامه از ماه ژوئن آغاز خواهد شد و اولین نمایش فیلم برای جشنواره کن ۲۰۱۸ پیش‌بینی می‌شود. البته خود نمش انتظار حضور در کن را ندارد ولی با توجه به موفقیت خیره‌کننده‌ قبلی‌اش بعید به نظر می‌رسد که تیری فرمو از این فیلم چشم‌پوشی کند.

  • پلی‌لیست