هنر و تجربه: نشست نقد و بررسی فیلم مستند «۷۶ دقیقه و ۱۵ ثانیه با عباس کیارستمی» روز چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت در پردیس گلستان شیراز برگزار می‌شود.

نشست نقد و بررسی «۷۶ دقیقه و ۱۵ ثانیه با عباس کیارستمی» با حضور سیف‌الله صمدیان در ساعت ۱۹ برگزار شده و پیش از آن این مستند در ساعت ۱۷ اکران می‌شود.

«۷۶دقیقه و ۱۵ثانیه با عباس کیارستمی» ساخته سیف‌الله صمدیان است که در نامش اشاره به ۷۶ سال و ۱۵روز زندگی این جهانی عباس کیارستمی دارد، فیلمی‌ است که سیف‌الله صمدیان درباره دوست و همکارش عباس کیارستمی ساخته است. این فیلم تاکنون در جشنواره‌های متعددی از جمله ونیز، پوسان، فجرجهانی و… به نمایش درآمده است.

سیف‌اله صمدیان در فیلم‌های «آ ب ث آفریقا»، «جاده‌ها» و «پنج»، به‌عنوان تصویربردار با عباس کیارستمی همکاری داشته است. او درباره کارگردانی «۷۶ دقیقه و ۱۵ ثانیه با عباس کیارستمی» گفته است: «این فیلم – پرتره‌ای است که قرار نیست در آن مصاحبه‌ای باشد و حتی هیچ کدام از فیلم‌های ایشان مورد نقد و بررسی قرار نمی‌گیرد. در این فیلم فقط به آن یک نفر-عباس کیارستمی – پرداخته می‌شود. در این فیلم شیوه ساختن یک پرتره سینمایی کاملا متفاوت است. یک پرتره اطلاعات لازم دارد اما این فیلم بدون این‌که با کسی مصاحبه کند یا خود کاراکتر در مورد خودش صحبت کند یا من از او حرف بزنم، ۷۶ دقیقه پیش می‌رود. فیلم یک‌ماهه تمام شد اما واقعیت این است که یک ماه در طول زمان طول کشید و ۲۵ سال در عمق زمان. و فقط انرژی خود عباس کیارستمی این تدوین را پیش برد و لحظه لحظه فیلم داد می‌زند که با من باشید.».

ساخت این مستند به اصرار آلبرتو باربرا مدیرهنری جشنواره ونیز و احمد کیارستمی پسر بزرگ عباس کیارستمی به صمدیان پیشنهاد شد و در زمان کوتاهی که به جشنواره ونیز باقی مانده بود برای نمایش در این جشنواره آماده شد اما بعد از آن جشنواره‌های دیگری هم خواستار نمایش آن برای بزرگداشت کیارستمی شدند•