هنر و تجربه: ایده ساختن فیلمی زندگینامه‌ای درباره ژان‌لوک گدار بی‌تردید از جنبه‌هایی برای سینمادوستان کنجکاوی‌برانگیز بوده است. اما این ایده وقتی با نام میشل آزاناویسیوس (کارگردان اسکاری «آرتیست» که خیلی‌ها چندان هم او را شایسته‌ی اسکار نمی‌دانند و فیلم قبلی‌اش با عنوان «جست‌وجو» ضعیف بود و حتی در آمریکا هم اکران بسیار محدودی داشت) همراه شد، حتی اعتراض‌هایی را نیز به همراه آورد!

به هر حال آزاناویسیوس با این فیلم جدیدش که «سهمگین» (Redoubtable) نام دارد، به بخش رقابتی جشنواره کن راه یافته است. به این بهانه به‌تازگی تِریلر/ پیش‌پرده‌ی جدیدی از این فیلم در فضای مجازی منتشر شده است تا توجه بیش‌تری را به   فیلم«سهمگین» معطوف کند. البته این تِریلر جدید، حس شوخ‌طبعی جالب توجهی را به نمایش می‌گذارد و تقریباً شامل بخشی از یک فصل فیلم است؛ صحنه‌ای که در آن گدار (لویی گارل) با همسرش آن ویازمسکی (استیسی مارتین) در جریان یک راه‌پیمایی اعتراض‌آمیز با دوستی برخورد می‌کنند که فیلمش به جشنواره کن راه یافته است و میان‌شان چنین دیالوگی ردوبدل می‌شود: «خیلی مسخره است. کی به کن اهمیت می‌دهد؟ فقط یک احمق ممکن است در میان این همه هیاهو به فکر حضور در این جشنواره باشد.»

این طور به نظر می‌رسد که آزاناویسیوس از شوخی کردن با کسانی نمی‌ترسد که فیلمش را به رقابت اصلی جشنواره کن راه داده‌اند؛ و البته هم‌زمانی این دوره از جشنواره با انتخابات فرانسه و حضور نامزدی افراطی مانند مارین لی پن، در رقابت انتخاباتی را هم مد نظر قرار داده است. به هر حال می‌توانید این تریلر غافلگیرکننده را در فضای مجازی تماشا کنید و خودتان درباره نیت فیلم‌ساز به جمع‌بندی برسید!

  • پلی‌لیست