هنر و تجربه: بیش از شصت سال از تولید و نمایش اثر حماسی «هفت سامورایی» می‌گذرد و این شاهکار سینمایی آکیرا کوروساوا هم‌چنان الهام‌بخش هالیوود و فیلم‌سازان برجسته است. با این‌که همه می‌دانند این فیلم در سال ۱۹۶۰ در قالب وسترنی با عنوان «هفت دلاور» به کارگردانی جان استرجس بازسازی شد، «هفت سامورایی» الهام‌بخش فیلم‌سازانی چون جرج میلر هم بوده است که در سال ۲۰۱۵ فیلم اکشن، علمی‌خیالی و حماسی‌اش با عنوان «مد مکس: جاده خشم» به موفقیت‌های چشمگیری دست پیدا کرد.

ویدئوی تحلیلی تازه‌ای توسط «فَندِر» در فضای مجازی منتشر شده است که نشان می‌دهد محدوده‌ی تأثیرپذیری از اثر کلاسیک کوروساوا چه‌قدر می‌تواند گسترده باشد. در حالی که فیلم‌هایی مانند «ارباب حلقه‌ها: دو برج» و «انقلاب‌های ماتریکس» به طور طبیعی به خاطر صحنه‌های نبرد بزرگ‌شان وامدار «هفت سامورایی» هستند و عناصر بصری از آن را در بر گرفته‌اند، فیلم‌های غیرمنتظره‌ای هم هستند که از پیرنگ این فیلم الهام گرفته‌اند، نظیر «سه رفیق» ساخته‌ی جان لندیس و انیمیشن «زندگی یک حشره».

بیل ریهیرا که مؤلف این ویدئو با عنوان «از “هفت سامورایی” تا “جاده خشم”» است، عقیده دارد که «تأثیرپذیری ماندگار و فراتر از ژانر این فیلم کلاسیک گواهی است بر بزرگی و جایگاه ویژه‌ی این اثر در تاریخ سینما.» برای این‌که ببینید چه‌طور جنبه‌های بصری، پیرنگ و دیالوگ‌های «هفت سامورایی» (که بعضی فیلم‌ها به طور کامل بخش‌هایی از دیالوگ‌های این فیلم را در بر گرفته‌اند!) فیلم‌سازان مختلفی از کوئنتین تارانتینو گرفته تا جرج لوکاس را متأثر کرده است، می‌توانید سراغ این ویدئوی کوتاه بروید.

  • ایندی‌وایر