هنر و تجربه، مریم شاه‌پوری: دومین رویداد سالانه‌ی «روز مستند» (Doc Day) در جشنواره فیلم کن، فیلم‌سازان و حرفه‌ای‌های عرصه‌ی مستند را دور هم جمع می‌کند تا درباره شیوه‌ها و راه‌های متنوعی با یکدیگر گفت‌وگو کنند که داستان‌گویان غیرداستانی به وسیله‌ی آن‌ها می‌توانند به چالش‌های متعددی بپردازند که «جوامع مختل‌شده»‌ی گوشه‌وکنار دنیا با آن‌ها دست به گریبان‌اند. این رویداد یک‌روزه، ۲۳ ماه مه برپا می‌شود و موضوعش به طور کلی این است که چه‌طور می‌شود از مستندها به عنوان ابزاری برای ارتقا سطح آگاهی و اتحاد در سراسر جهان بهره برد.

جولی برجِران رییس برنامه‌های صنعت سینما در «مارشه دو فیلم» (یا همان بازار فیلم کن) در بیانیه‌ای در این باره چنین توضیح داده است: «در دنیایی که از واقعیت‌ها به سوی اطلاعات بی‌کران حرکت کرده است و در آن اخبار کذب و پوپولیسم به شبکه‌های اجتماعی، سیاست‌ها و مطبوعات حمله‌ور شده‌اند، مستندسازان نیرویی اساسی برای بیان تحلیل‌های مستقل به‌واسطه‌ی داستان‌گویی هستند و به همه‌ی ما کمک می‌کنند تا آگاه،‌ درگیر و متأثر شویم و جدی‌تر و عمیق‌تر درباره چالش‌هایی بیندیشیم که دموکراسی در عصر پساحقیقت با آن‌ها مواجه است.»

این رویداد یک‌روزه با گفت‌وگویی میان عاموس گیتای و ژان‌میشل فرودون منتقد آغاز می‌شود که درباره فیلم جدید گیتای با عنوان «غرب رود اردن» با هم صحبت خواهند کرد؛ فیلمی که امسال در بخش دوهفته‌ی کارگردانان هم روی پرده می‌رود. این گفت‌وگو با میزگردی با نام «مستندها در عصر پساحقیقت» دنبال خواهد شد که کاتلین لینگو از پایگاه «Op-Docs» نیویورک تایمز و کری لوزانو رییس صندوق مستند «IDA Enterprise» هم در آن شرکت می‌کنند. البته گونزالو لِیملا رییس «Films For Transparency» هم به این میزگرد اضافه خواهد شد و نظرش درباره چگونگی مبارزه با فساد و تلاش برای رسیدن به جهانی منصفانه‌تر با توسل به رسانه‌ی سینما را مطرح خواهد کرد.

کوثر بن هنیه، کارگردان «زیبا و سگ‌ها» که فیلمش در بخش «نوعی نگاه» به نمایش درمی‌آید هم میزگردی تحت عنوان «صدای زنان جهان عرب» را اداره می‌کند که در آن فیلم‌سازانی مانند جیهان الطاهری و دست‌اندرکارانی از جمله لیلی حورانی مشارکت می‌کنند. در این رابطه هم پیئر الکسی شیوی، مدیر «بازار مستند در مارشه دو فیلم» در بیانیه‌ای گفته است: «ما اغلب احساس می‌کنیم شاهدان بی‌قدرت شرایط موجود در خاورمیانه و آفریقا هستیم. از این رو، احساس کردیم مهم است که در “روز مستند” فرصتی را در اختیار زنان جهان عرب قرار بدهیم که شجاعت ابراز عقیده و نظرشان را دارند و در کنار موفقیت‌های‌شان، هنوز نبردهایی را در پیش رو دارند.»

رویداد «روز مستند» با گفت‌وگویی میان باربت شرودر فیلم‌ساز و آلی درکس رییس جشنواره و مؤسس جشنواره بین‌المللی فیلم مستند آمستردام به پایان می‌رسد. این گفت‌وگو با محوریت جدیدترین فیلم شرودر با عنوان «کشیش دبلیو.» (The Venerable W.) که قسمت پایانی سه‌گانه‌ی «شر» است، صورت می‌گیرد که در بخش نمایش‌های ویژه‌ی این دوره از جشنواره کن پخش خواهد شد.

جشنواره فیلم کن از ۱۷ ماه مه (یازده روز دیگر) تا ۲۸ مه برگزار خواهد شد.

ایندی‌وایر•