هنروتجربه: مراسم آیین دیدار  مستند «انتهای خیابان پاستور» یکشنبه شب در سینما فرهنگ برگزار شد. در این مراسم تعدادی از علاقه‌مندان به آثار خاص این ژانر، به همراه عوامل سازنده  این مستند سیاسی را تماشا کردند.

مستند «انتهای خیابان پاستور» به کارگردانی محسن خان‌جهانی و جعفر محمدی درباره دوره یازدهم انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۹۲ است. روایت این مستند چهار سال پیش و از روزهای ابتدایی حضور کاندیداهای انتخابات دولت یازدهم در عرصه رقابت آغاز می‌شود و تا روز مراسم تحلیف رئیس جمهور در مجلس شورای اسلامی ادامه می‌یابد. مستند «انتهای خیابان پاستور» چهار سال پیش آماده اکران بود اما  امکان اکران پیدا نکرد و حالا پیش از انتخابات دوره دوازدهم آیین دیدار آن، در گروه هنر و تجربه برگزار شد.

درحالی که ساعت اکران «انتهای خیابان پاستور» ۲۰:۳۰اعلام شده بود، اما علاقه‌مندان به سینمای هنروتجربه که برای تماشای این مستند به سالن سینما آمده بودند، از ساعت ۱۹:۳۰ دقیقه کم‌کم صندلی‌های طبقه دوم سینما فرهنگ را به اشغال خود درآوردند. هرچه به شروع فیلم نزدیک‌تر می‌شدیم به تعداد تماشاگران هم افزوده می‌شد. قبل از اکران مستند کم‌کم محوطه مقابل سالن ۲ سینما فرهنگ کاملا شلوغ شد.

IMG_20170507_221610محمد کارت

ساعت ۲۰:۳۰ دقیقه و درحالی که عوامل فیلم و تعدادی از مهمان‌ها، پوستر آماده شده فیلم را امضا کردند، درب‌های سالن ۲ سینما فرهنگ باز شد و حدود ۶۰-۷۰ نفری که در انتظار شروع این مستند بودند، به داخل سالن رفتند. پیش از نمایش مستند، محسن خان‌جهانی و جعفر محمدی به همراه عرفان نظیفی، تدوین‌گر این مستند به روی صحنه رفتند و در خصوص سختی‌های ساخت این مستند و اکران آن بعد از چهار سال در سینمای هنروتجربه صحبت کردند.

محمدی در بخشی از صحبت‌هایش این فیلم را نخستین مستند ساخته شده درخصوص تمام ادوار انتخابات ریاست جمهوری دانست و ابراز امیدواری کرد که برای این دوره نیز گروه مستندسازی چنین اتفاق مهم تاریخی را ثبت کنند تا آیندگان بتوانند از آن‌ها استفاده کنند. محمدی همچنین سینمای هنروتجربه را یکی از مهم‌ترین اتفاقات فرهنگی دولت یازدهم دانست و آن را در کنار بازگشایی خانه سینما، از جمله بزرگ‌ترین کمک‌های این دولت به فرهنگ کشور خواند.

خان‌جهانی دیگر کارگردان این مستند هم که از اکران مستندش بعد از چهار سال در سینمای هنروتجربه خوشحال بود، ابراز امیدواری کرد دیگر مستند سیاسی‌اش یعنی «صندلی شماره ۲۵۷» که در رابطه با انتخابات مجلس شورای اسلامی است نیز به زودی اکران شود . بعد از صحبت‌های این دو نفر،  مخاطبان حاضر در سالن به تماشای مستند «انتهای خیابان پاستور» نشستند.

IMG_20170507_221608IMG_20170507_221604

عکس: یاسمین ظهورطلب