هنر و تجربه: داین کیتن جدیدترین چهره‌ی سرشناسی است که برای دریافت جایزه دستاورد یک عمر فعالیت هنری از سوی انستیتو فیلم آمریکا انتخاب شده است. بازیگر فیلم اسکاری «آنی هال» (وودی آلن، ۱۹۷۷) ابتدا در ماه اکتبر به عنوان چهل‌وپنجمین هنرمندی معرفی شد که از سوی این انستیتو مورد تجلیل قرار خواهد گرفت. اما سرانجام روز گذشته انستیتو فیلم آمریکا اعلام کرد که هشتم ژوئن در ضیافتی در لس‌آنجلس از این بازیگر سرشناس قدردانی خواهد شد.

هاوارد استرینگر، رییس هیأت امنا انستیتو فیلم آمریکا در وصف جایگاه و استعداد‌های فراوان کیتن چنین گفته است: «داین کیتن یکی از محبوب‌ترین بازیگران زن نقش‌های اصلی سینمای آمریکاست. او که در حوزه‌های درام و کمدی استادی بی‌همتاست، با خلق شخصیت‌های قوی و در عین حال آسیب‌پذیر قلب سینمادوستان سراسر جهان را به دست آورد. علاوه بر این، کارنامه‌ی او در مقام کارگردان و تهیه‌کننده حتی به‌مراتب بیش‌تر گواه شور و اشتیاق هنری اوست و از استعدادهای بی‌پایان‌اش خبر می‌دهد.»

از میان ۴۵ هنرمندی که تا امروز موفق به دریافت این جایزه شده‌اند، فقط نُه نفر زن بودند؛ بت دیویس، لیلیان گیش، باربارا استنویک، الیزابت تیلر، باربرا استرایسند، مریل استریپ، شرلی مک‌کلین، جین فوندا و حالا که نوبت به کیتن رسیده است. از دیگر برندگان اخیر این جایزه هم می‌توان به استیو مارتین، مل بروکس، مورگان فریمن، مایکل داگلاس و آل پاچینو اشاره کرد.

ایندی‌وایر•