هنر و تجربه: «ایکاروس» تولید نتفلیکس و «سال اعتصاب‌شکن‌ها» تولید «ای‌اس‌پی‌ان فیلمز» به عنوان فیلم‌های افتتاحیه و اختتامیه پانزدهمین دوره از جشنواره «مستندهای AFI» (انستیتو فیلم آمریکا) برگزیده شدند. این رویداد از ۱۴ تا ۱۸ ماه ژوئن در واشینگتن دی‌.سی. برپا خواهد شد. ورنر هرتسوگ، اسپایک لی، ارول موریس، دی.ای. پنه‌بیکر، کن برنز و دیویس گوگنهایم از جمله اعضای گروه سیاستگذاری این رویداد هستند.

«ایکاروس» مستندی ساخته‌ی براین فوگل است که قصد دارد حقیقت دوپینگ کردن در دنیای ورزش را کشف کند و در این خصوص به بررسی رسوایی ورزشکاران المپیکی روس می‌پردازد. اولین نمایش این فیلم در این رویداد سینمایی چهاردهم ژوئن صورت خواهد گرفت و فوگل هم در نشست پرسش‌وپاسخ آن حاضر می‌شود.

«سال اعتصاب‌شکن‌ها» هم به وقایع‌نگاری اعتصاب لیگ فوتبال ملی آمریکا در سال ۱۹۸۷ می‌پردازد؛ جایی که تیمی از بازیکنان ذخیره‌ی «واشینگتن رِداسکینز» وارد مسابقات شد و بعضی از بهترین تیم‌های لیگ را شکست داد. نمایش این فیلم هم در روز هجدهم ژوئن با نشست پرسش‌وپاسخی با حضور کارگردانش، جان دورسی، همراه خواهد بود.

مایکل لامپکین رییس «مستندهای AFI» این دو فیلم را چنین توصیف کرده است: «دو داستان کاملاً متفاوت که نقاط اشتراک خودشان را هم دارند. چنین داستان‌های جالبی همان نمونه‌هایی هستند که فیلم‌های مستند را به سینمایی گیرا و جذاب بدل کرده‌اند.»

ایندی‌وایر•