هنر و تجربه: خاویر دولان که امسال در جشنواره فیلم کن حضور ندارد، طرفدارانش را بیش از این در انتظار اولین تصاویر فیلم جدیدش – که می‌توان گفت جاه‌طلبانه‌ترین پروژه سینمایی اوست – نگذاشت و روز گذشته دست به انتشار آن‌ها زد؛ تصاویری از فیلم «مرگ و زندگی جان اف. دانووِن» که نشان می‌دهند سینمادوستان می‌توانند در انتظار سبک و درامی متمایزتر از این فیلم‌ساز جوان باشند. این فیلم به احتمال قوی در یکی از جشنواره‌های پاییزی اولین نمایش جهانی‌اش را تجربه خواهد کرد.

جسیکا چستین، کیت هرینگتن، تیلر کیچ، کیتی بیتس، جیکوب ترمبلی، سوزان ساراندن، ناتالی پورتمن، نیکلاس هولت و تندی نیوتن فقط بخشی از ترکیب بازیگران پرستاره این فیلم هستند که داستانش در اوایل هزاره جدید روی می‌دهد و درباره رنج‌های یک ستاره تلویزیونی آمریکایی در اواخر سومین دهه از زندگی‌اش است؛ و البته مکاتبه‌های او با روپرت ترنر که در آرزوی بازیگری است و با مادرش که در انگلیس زندگی می‌کند. وقتی رابطه‌ی مکاتبه‌ای این دو رسانه‌ای می‌شود، زندگی‌شان دچار چرخش‌های دراماتیکی شده و با مطرح شدن فرضیات بی‌پایه‌واساس، زندگی دانوون در آستانه‌ی فروپاشی قرار می‌گیرد.

جسیکا چستین در مرگ و زندگی جان اف. دانووِن

این فیلم هم دارای یک رابطه‌ی مادری/ پسری است که تا امروز یکی از ویژگی‌های تماتیک آثار کارگردانش بوده است. دولان در این خصوص به «کولایدر» گفته است‌: «وقتی در خلال وقفه‌ای در فیلم‌برداری روی تدوین کار می‌کردیم، بیش‌تر برایم آشکار شد که قلب این فیلم هم روابط مادر/ پسری است. می‌دانید که این آگاهی و درک تازه مرا آزار نمی‌دهد چون می‌توانم باقی زندگی‌ام هم درباره مادرها و پسرها صحبت کنم و هم‌چنان فیلمی کاملاً متفاوت با آثار کارنامه‌ام در این باره بسازم.»

پلی‌لیست•