هنروتجربه- کامبیز حضرتی: فیلم مستند داستانی «حافظ و گوته» به نویسندگی و کارگردانی فرشاد فرشته حکمت تابستان امسال آماده نمایش می‌شود.

فرشاد فرشته حکمت که هم اکنون فیلم «آلماگل» را در گروه سینمایی هنروتجربه در حال اکران دارد، مشغول آماده‌سازی و مونتاژ مستند«حافظ و گوته» با مدت زمانی در حدود ۸۰ تا ۹۰ دقیقه است. پژوهش این فیلم طی سه سال گذشته آغاز و در داخل و خارج از کشور فیلم‌برداری آن انجام شده است. به گفته فرشته حکمت «حافظ و گوته» عنوان نهایی این مستند نیست و امکان تغییر نام آن وجود دارد.

نویسنده و کارگردان مستند داستانی «حافظ و گوته» درباره چگونگی ساخت آن به خبرنگار هنروتجربه گفت: «این فیلم براساس تحقیقات و پژوهش‌های میدانی در بهار ۲۰۱۶ در آلمان کلید زده شد و در همانجا لوکیشن‌های خارج از کشور را گرفتیم. بخش دیگری از فیلم در شیراز می‌گذرد تا ارتباط حافظ و گوته بهتر نمایانده شود.»

این فیلم‌ساز «حافظ و گوته» را نه تاثیر دو شخص که تاثیر و تاثر شرق و غرب دانست: «در پیشانی فیلم این جمله گوته را قرار داده‌ام  چرا که «امروز روز ادبیات ملی نیست بلکه روز ادبیات جهانی است.» گوته در سن ۶۵ سالگی و پس از آشنایی با سعدی، نظامی و سفرنامه‌ها با حافظ آشنا می‌شود. در عصری که دوران روشنگری و شکل‌گیری جنبش توفان و طغیان در غرب بوده و شاید مهم‌ترین گام و تلاش اصلی گوته، تاکید بر ادبیات جهانی و فراتر رفتن از ادبیات بومی و ملی بوده است.»

او اضافه کرد:« حدود نه سال قبل یک مجموعه فیلم مستند و یک فیلم داستانی بلند را با عنوان «باران در آفتاب» در مورد مولانا ساختم  و تاکنون شش فیلم درباره او کار کردم که قرار بود بخشی از آن‌ها در تلویزیون پخش شود که مانند برخی از مستندهای دیگر م دچار مشکلات ممیزی مشابهی شد. پس از آن بدون داشتن نمونه تصویری مشخصی درباره حافظ به ساخت این مستند پرداختم. اساسا سینمای مستند من محدود به اقوام نیست و روی قوم خاصی تمرکز ندارم.»

در ساخت این مستند پژوهش‌گران و کارشناسان علمی چون دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی، دکتر موید شیرازی، دکتر محمود حدادی، دکتر کاووس حسن‌لی، دکتر منصور رستگارفسایی، عبدالعلی دستغیب، دکتر کمالی سروستانی، دکتر مجید اسکندری و… با فرشته حکمت همراهی کرده‌اند.•