هنر و تجربه: جشنواره فیلم کن دوستی‌های زیادی را با فیلم‌سازان مختلف در طول سال‌ها شکل داده و همواره درهایش به روی پروژه‌های بعدی آن‌ها باز بوده است. یکی از غیرمحتمل‌ترین روابط دوستانه‌ی کن با فیلم‌ساز ژاپنی غیرقابل پیش‌بینی تاکاشی میکه بوده است که امسال با فیلم سامورایی جدیدش با عنوان «شمشیر ابدی» یک بار دیگر به فرانسه برمی‌گردد.

«شمشیر ابدی» داستان ساده‌ای دارد: یک سامورایی عهد می‌بندد که به زن جوانی کمک کند تا انتقام والدینش را بگیرد؛ و از این راه خودش هم رستگاری را تجربه کند. اما با وجود چنین داستان ساده‌ای، میکه به خاطر استعداد و سبک بصری فوق‌العاده‌اش شناخته می‌شود. این فیلم خارج از بخش رقابتی جشنواره کن روی پرده خواهد رفت.

تاکاشی میکه فیلم‌ساز ژاپنی بسیار پرکار و جنجالی است که از اولین اثرش در سال ۱۹۹۱ تا امروز، بیش از نود فیلم و برنامه تلویزیونی و ویدئو را کارگردانی کرده است. او فقط در سال‌های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۲ پانزده اثر را کارگردانی کرد. آثار میکه از فیلم‌های خشن و عجیب‌وغریب تا درام‌های خانواده‌پسند و دراماتیک را شامل می‌شود. یکی از بحث‌انگیزترین آثار او، فیلم فوق‌العاده خشن «ایچی قاتل» است که اتفاقاً در همین دوره از جشنواره کن هم نسخه‌ی ترمیم‌شده‌اش عرضه می شود.

  • پلی‌لیست