هنر و تجربه: دفع بعضی از شیاطین بیش‌تر زمان می‌برد؛ و این موضوعی است که ظاهراً درباره خود «جن‌گیر» هم صدق می‌کند! چون ویلیام فریدکین قصد دارد پس از گذشت بیش از چهل سال، مستندی درباره این فیلم ترسناک کلاسیک بسازد؛ فیلمی که در زمان اکرانش به قدری باعث ترس و وحشت شد که بعضی از سینماروها از سالن‌های سینما گریختند و برخی هم راهی بیمارستان شدند.

این مستند با عنوان «شیطان و پدر آمورس» نگاهی می‌اندازد به فیلم فریدکین و رابطه‌اش با جن‌گیری‌های واقعی، به‌خصوص آن‌هایی که توسط پدر گابریل آمورس معروف به «ریش‌سفید جن‌گیرها» انجام شد. فریدکین خودش یک بار تجربه حضور در چنین مراسمی را پیدا کرده که درباره‌اش برای «ونیتی فر» نوشته است: «من در طول این سال‌ها هرگز از شیفتگی به ماهیت خیر و شر . تا این‌که شاهد یک جن‌گیری واقعی شدم و از آن فیلم گرفتم. آن هم بیش از چهار دهه پس از ساختن “جن‌گیر” و کاملاً تصادفی.»

میکی لیدل از «ال‌دی انترتینمنت» هم در این باره می‌گوید: «از این‌که دوباره فرصت همکاری با فریدکین را به دست آورده‌ام، هیجان‌زده‌ام. او یکی از بزرگ‌ترین فیلم‌سازان دوران ماست. این مستند تا مغز استخوان‌هایم مرا به وحشت انداخت و این سؤال را برایم مطرح کرد که آیا واقعاً امکان تصرف جسم توسط اهریمن وجود دارد؟»

  • ایندی‌وایر