هنروتجربه: مستند بلند اریژینالی درباره اورسن ولز بازیگر/ فیلم‌ساز در نتفلیکس در دست تولید است و مورگان نویل کارگردان اسکاری که مستند «بیست قدم تا ستارگی» را در کارنامه دارد، آن را کارگردانی خواهد کرد. این مستند به کاوش و سیاحت در پانزده سال پایانی زندگی و رابطه‌ پیچیده‌ی ولز با صنعت سینما، چه از نظر هنری و چه تجاری، می‌پردازد؛ و البته همه‌ این‌ها از دریچه‌ آخرین فیلم او «The Other Side of the Wind» بررسی می‌شوند که در اوایل دهه‌ ۱۹۷۰ آن را فیلم‌برداری کرد و تا امروز ناتمام باقی مانده است.

نویل در بیانیه‌ای درباره این پروژه تازه گفته است: «آخرین فیلم ولز مدت‌ها در تاریخ سینما یک افسانه بود اما داستان پشت آن نیز به همین اندازه جذاب و مسحورکننده است. من هیجان‌زده‌ام که می‌توانم داستان شگفت‌انگیز پشت این فیلم را روایت کنم و در موضوعی کاوش کنم که ولز را به چنین چهره‌ی ماندگاری بدل کرد.»

نتفلیکس در ماه مارس حقوق جهانی آخرین فیلم بلند ولز را به دست آورد و طبق اعلام این کمپانی، فیلم ولز حضور بسیار پررنگی در این مستند تازه خواهد داشت. «The Other Side of the Wind» هجویه‌ای هالیوودی است که داستان فیلم‌ساز تکریم‌شده‌ای (با بازی جان هیوستن) را دنبال می‌کند که می‌کوشد با فیلم جدیدی به سینما بازگردد. ولز فیلم‌نامه را با همکاری آجا کودار نوشت و در کنار پیتر باگدانوویچ، رابرت رندم، لی‌لی پالمر، ادموند اوبراین، کامرن میچل و… در آن ایفای نقش کرد. هر دو فیلم با هم در سال ۲۰۱۸ پخش خواهند شد.

  • ایندی‌وایر