هنر و تجربه: جزییات داستانی جدیدترین فیلم کارنامه‌ی میشاییل هانکه‌ی  با عنوان «پایان شاد» هنوز برملا نشده است، اما به‌زودی اولین نمایش جهانی این فیلم در جشنواره کن رقم خواهد خورد. تا این‌جا اولین کلیپ و پوستر فیلم در فضای مجازی منتشر شده است که می‌تواند سرنخ‌هایی را درباره این‌که احتمالاً با چه‌جور فیلمی طرف هستند، در اختیار سینمادوستان قرار بدهد. ژان‌لویی ترنتینیان، ایزابل هوپر، متیو کاسوویتز و توبی جونز از بازیگران اصلی فیلم هستند و همه آن چیزی که درباره‌اش می‌دانیم این است که داستانش بر یک خانواده اروپایی بورژوا متمرکز است و ظاهراً عناصر داستانی مربوط به بحران پناهندگان در قاره اروپا را هم در بر می‌گیرد. ماه اوت گذشته، هوپر سعی کرد با توضیح‌هایش به انتظار داستانی علاقه‌مندان پاسخ بگویید: «این فیلم نگاه سریع و گذرایی است به یک خانواده، بدون هیچ بُعد روان‌شناختی‌ای؛ فیلمی که کاملاً بر اساس واقعیت شکل گرفته است. تا حدی مانند «کد ناشناس» به نظر می‌رسد اما متفاوت است. ولی در نهایت بیش‌تر شبیه این فیلم است تا «معلم پیانو» که در آن صرفاً اوضاع یک شخصیت را دنبال می‌کنید. به هر حال هدفم این بود که تصویر خاصی در ذهن سینمادوستان کنجکاو خلق کنم.» «سونی پیکچرز کلاسیکس» پیش از این حقوق پخش فیلم در ایالات متحده را به دست آورده است.

پایان شاد

این روزها برای سینمادوستان بی‌شباهت به ایام کریسمس نیست، چون هم جشنواره فیلم کن آغاز شده است و هم هر روز خبر و تصاویر و پوسترها و کلیپ‌ها و پیش‌پرده‌های تازه‌ای از جدیدترین آثار بزرگ‌ترین فیلم‌سازان معاصر در دسترس علاقه‌مندان قرار می‌گیرد. دیگر پوستری که روز گذشته در فضای مجازی منتشر شد و یکی از فیلم‌های به‌شدت کنجکاوی‌برانگیز هفتادمین جشنواره کن به شمار می‌رود، «کشتن گوزن مقدس» اثر یورگوس لانتیموس است. تریلر روان‌شناختی و داستانی انتقامی با بازی کالین فارل و نیکول کیدمن که راوی ماجراهای جراحی است که باید برای نجات خانواده‌اش مبارزه کند. در خلاصه داستان رسمی فیلم چنین آمده است: «استیون جراحی کاریزماتیک است که پس از تهدید زندگی‌اش مجبور می‌شود دست به ایثار غیرقابل تصوری بزند و با رفتارهای شرارت‌آمیز پسر نوجوانی روبه‌رو شود که زیر پر و بال خود گرفته است.» «کشتن گوزن مقدس» از سوم ماه نوامبر روانه‌ی نمایش عمومی در سینماهای آمریکای شمالی می‌شود.

هفتادمین جشنواره فیلم کن از  هفدهم ماه مه کارش را آغاز  و ریاست هیات داوران مسابقه بخش اصلی نویسنده و کارگردان اسپانیایی، پدرو آلمودووار، تا بیست‌وهشتم ادامه خواهد داشت. درام فرانسوی «ارواح اسماعیل» به کارگردانی آرنو دپلشن و با بازی‌های متیو آمالریک، ماریون کوتیار و شارلوت گینزبورگ، فیلم افتتاحیه است.

کشتن گوزن مقدس

  • پلی‌لیست