هنروتجربه:روزهای گذشته هفتادمین جشنواره کن با سخنرانی کوتاه اصغر فرهادی رسما افتتاح شد.

هفتادمین جشنواره فیلم کن از تاریخ ۱۷ تا ۲۸ می (۲۷ اردیبهشت تا ۷ خرداد) در کن فرانسه برگزار و امسال «پدرو آلمادوار» ریاست هیئت داوران بخش رقابتی را بر عهده دارد.خبرگزاری ایسنا در گزارشی به افزایش تدابیر امنیتی پس از گذشت دو روز از افتتاح این جشنواره خبر داده است.

در هفتادمین دوره جشنواره فیلم کن که در جنوب فرانسه در حال برپایی است، تدابیر امنیتی شدیدی در نظر گرفته شده است و این تدابیر در نقاط منتهی به کاخ جشنواره کاملا مشهود است. درب‌های ورودی به کاخ جشنواره، کاملا کنترل می‌شود و این کنترل و بازرسی بدنی مخاطبان، باعث شده است، صف‌های طولانی برای ورود به کاخ جشنواره تشکیل شود و در سطح شهر نیز حضور گسترده پلیس کاملا مشهود است.

 تهدید به بمب‌گذاری باعث تغییراتی در جانمایی مکان‌های هرساله و برخی برنامه‌های این رویداد سینمایی شده است، ایستگاه پایانی اتوبوس‌هایی که مسافران جشنواره را از شهر نیس به کن منتقل می‌کنند از میدان شهرداری واقع در جنب کاخ جشنواره به فاصله‌ای دورتر در کنار ایستگاه قطار منتقل شده و محل نگهداری وسایل مهمانان جشنواره نیز تغییر کرده و وسائل قبل از تحویل توسط سگ‌های پلیس بازرسی می‌شوند.

کن

بنابر اعلام امیر اسفندیاری مدیر چتر سینمای ایران این تدابیر امنیتی باعث شده بعد از گذشت دو روز از آغاز بازار جشنواره، با توجه به ممنوعیت ورود کامیون به محل برپایی بازار، هنوز بسیاری از شرکت کنندگان موفق به انتقال کامل وسایل خود نشده‌اند.

تیرماه سال گذشته شهر نیس در ۳۰ کیلومتری کن مورد حمله تروریستی قرار گرفت و کامیونی مردم را که برای تماشای آتش بازی به یکی از خیابانهای شهر آمده بودند زیر گرفت و ۸۴ نفر در این حمله کشته شدند.

یادبود علی معلم در کن

یادبود علی معلم در چتر سینمای ایران در هفتادمین جشنواره کن برگزار می‌شود.

قرار است طی روزهای آینده به یاد این منتقد و تهیه کننده فقید سینمایی با حضور مدیران و سینماگران ایرانی حاضر در هفتادمین دوره جشنواره فیلم کن گرامی داشته شود. امید معلم، فرزند علی معلم نیز از حاضران در کن است و فعالیت‌‌ای خبری پدرش در این رویداد سینمایی را ادامه می‌دهد و طی دو روز گذشته اقدام به ارسال گزارش‌های تصویری کرده است.

فاطمه معتمد آریا، غلامرضا موسوی، مهدی کرم‌پور، سیف الله صمدیان، محمد حمیدی مقدم، حسن نجاریان، محمد رضا عباسیان، پیمان جعفری، مجید جوزانی و محمد اطبایی از جمله سینماگران ایرانی حاضر در کن هستند.

علی معلم که در سال‌های گذشته حضور فعالی در جشنواره فیلم کن داشت، ۲۳ اسفندماه ۹۵ درگذشت.