هنر و تجربه: پس از یکی‌دو هفته جنگ و جدل میان جشنواره فیلم کن و نتفلیکس درباره سینما و پخش مجازی فیلم‌ها (که از سال آینده به ممنوعیت حضور فیلم‌هایی در بخش رقابتی انجامیده است که قرار نیست در فرانسه روی پرده بروند) و اظهار بی‌میلی پدرو آلمودووار در مقام رییس هیأت داوران پیرامون اهدای نخل طلا به فیلمی که فقط به صورت مجازی در دسترس سینمادوستان قرار خواهد گرفت، تمام کاری که لازم بود مسئولان و بانیان این رویداد سینمایی انجام دهند این بود که نمایش بی‌عیب‌ونقصی برای فیلم کمپانی نتفلیکس یعنی «اوکجا» (بونگ جون‌هو) ترتیب بدهند تا حرف‌شان را به بهترین شکل ممکن به اثبات برسانند؛ که متأسفانه این فرصت را از دست دادند.

روز گذشته اولین نمایش «اوکجا» با مشکل مواجه شد چون هشت دقیقه‌ی ابتدایی فیلم با نسبت تصویر اشتباه روی پرده نقش بست که باعث اعتراض تماشاگران با دست زدن و ایجاد سروصدا برای آگاهی مسئولان فنی شد. این اتفاق باعث شد تا مسئولان برگزاری جشنواره فیلم کن به‌سرعت بابت این بی‌دقتی و اشکال فنی در نمایش عذرخواهی کنند.

به هر حال این اتفاق به گونه‌ی عجیبی گویای یکی از مشکل‌هایی است که در سراسر جهان به کاهش آمار سینماروها انجامیده است: این‌که نمایش بی‌نقص و مطلوبی در سالن‌های سینما صورت نمی‌گیرد. نسبت‌های تصویر اشتباه، فیلترهای سه‌بعدی که در نمایش فیلم‌های دوبعدی هم‌چنان برداشته نشده‌اند و باعث تیره‌وتاری محسوس تصویر می‌شوند، سالن‌های کوچک نمایش، قیمت بلیت‌ها و… همه از عواملی هستند که دست به دست هم داده‌اند تا گروهی از تماشاگران ماندن در خانه‌های‌شان را به سینما رفتن ترجیح دهند و تماشای فیلم‌ها در شرایط مطلوب و تحت کنترل خانه‌شان را انتخاب کنند.

پلی‌لیست•