هنروتجربه: سید رضا صالحی‌امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی تصویری از اصحاب فرهنگ و هنر به دلیل مصاحبه طنزگونه روز گذشته خود با یکی از خبرنگاران درباره اصحاب هنر عذرخواهی کرد و  پیامی در این ارتباط منتشر کرد:

«بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و ادب و اخلاص دارم خدمت اصحاب فرهنگ و هنر که حماسه بزرگ خلق کردند. بی‌شک حضور شگفت‌انگیز مردم در سر صندوق‌ها یک حادثه و حماسه بسیار بزرگی بود که در خاطره ملت ماندگار شد. نقش بی‌بدیل اصحاب رسانه، فرهنگ و هنر  را نمی‌توانیم در خلق این اثر بزرگ در تاریخ این سرزمین فراموش کنیم.

اما دیروز من در یک مصاحبه‌ای طنزگونه نکته‌ای را عرض کردم که شنیدم باعث تکدر خاطر جمعی از اصحاب فرهنگ و هنر شد. تاکید می‌کنم که سرمایه‌های بزرگ ما، اصحاب فرهنگ و هنر بوده و هستند. عملکرد ما، بیان ما و تصمیمات ما در همه این دوره‌ها در جهت تقویت جایگاه و کرامت و منزلت اصحاب فرهنگ و هنر بوده است. اساسا دولت بدون حمایت و پشتیبانی این جامعه بزرگ نمی‌تواند به مقصد و مقصود برسد. در عین حال اگر این سخن طنز من باعث رنجش شد، صمیمانه از همه شما اصحاب فرهنگ و هنر عذرخواهی می‌کنم. ما دولت تدبیر و امید به مردم گفتیم که برای عذرخواهی لکنت زبان نداریم. باور داشته و داریم که توسعه و تعالی این سرزمین بدون پشتوانه هنر و هنرمندان و اصحاب رسانه اعم از سینما، موسیقی، شعر و تئاتر و هنرهای تجسمی و همه کسانی که دل در گرو فرهنگ و هنر این سرزمین نامی دارند، ناممکن است. بار دیگر عرض سلام و ادب و اخلاص خود را به همه عرض کرده و اگر باعث تکدر شما شدم صمیمانه عذرخواهی می‌کنم.»

در ادامه انتشار این پیام، منوچهر شاهسواری به عنوان مدیرعامل خانه سینما، با ارسال نامه‌ای نسبت به اظهارات و همچنین توضیح و پوزش وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی واکنش نشان داد. متن نامه خانه سینما خطاب به صالحی امیری بدین شرح است:

«به نام خدا
جناب آقای دکتر صالحی امیری، وزیر ارجمند فرهنگ و ارشاد اسلامی
سلام
گذر از هیاهوهای کاذب و استقرار در این شادمانی ملی و همدلی تاریخی، بر همه ما واجب است. با آنچه که از مرام و اخلاق در شما می‌شناسیم یقین داشتیم که در گفتگوی منتشر شده، هیچ قصدی بابت طعنه و توهین به جامعه محترم فرهنگی-هنری کشور نداشته‌اید، اما بپذیرید که سوءتفاهم به وجودآمده می‌توانست در روند ارتباط ساختارمند میان اهالی فرهنگ و هنر با حضرتعالی خلل ایجاد کند. شکر و سپاس که با نشر پوزش صمیمانه شما، یک بار دیگر بر سعه صدر و باور به گفتمان فرهنگی دولت تدبیر و امید، مهر تائید زده شد.
هیچ یک از ما مصون از خطا و اشتباه نیستیم؛ آنان که روش پوزش‌خواهی را برمی‌گزینند، یقیناً در گسترش مکارم اخلاقی، سربلند می‌مانند.
منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما»
رضا کیانیان هم  که در صفحه شخصی خود بابت گفتار روز انتخابات از صالحی امیری گلایه کرده بود ، شگفت زدگی‌اش را از عذر خواهی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی منعکس کرده است.

«آقاى صالحى امیرى،
پس از سلام ، ظهر سر صحنه سریال شهرزاد بودم که پس از اعلام نهایى نتایج انتخابات با شوق فراوان نامه تبریک این پیروزى بزرگ و گلایه از شما را روى صفحه اینستاگرامم گذاشتم و درست پس از چهار ساعت شما با پوزش خواهى به موقع و صاف و ساده خود، من و گروه سریال شهرزاد را شگفت زده کردید!

قاعدتاً نباید شگفت زده مى شدیم ! دلیلش اما ساده است! چون عادت به عذرخواهى مسئولین نداریم ؛ آن هم در این مدت کوتاه! .
آقاى وزیر، قدردانى من و همه ى شهرزادى ها را بپذیرید و امیدوارم همه مسئولین از شما بیاموزند.

عذر خواهى از آدمى کم نمى کند! بلکه مى افزاید.

درخواست من یک نمونه از پرسشگرى مردمى بود که به شما رأى دادند و پاسخ شما یک نمونه از پاسخگویىِ دولتى ست که خود را مدیون رأى مردم مى داند!

به امید روزهاى بهتر
رضا کیانیان .»