هنروتجربه: انجمن بین‌المللی منتقدین فیلم «فیپرشی» بهترین‌های جشنواره کن را در بخش‌های گوناگون معرفی کرد.

به نقل از ورایتی، هیات داوران فدراسیون بین‌المللی منتقدین فیلم فیپرشی، فیلم فرانسوی «۱۲۰تپش در دقیقه» ساخته رابین کامپیلو را به عنوان برنده جایزه فیپرشی در بخش رقابتی هفتادمین جشنواره کن معرفی کرد. این فیلم اولین اثر کاپیلو در کن است و داستان آن درباره فعالان مبارزه با بیماری ایدز در دهه ۹۰ در پاریس است و یکی از شانس‌های اصلی برنده نخل طلای کن محسوب می‌شود.

جایزه بخش نوعی نگاه فدراسیون بین‌المللی منتقدین به فیلم «نزدیکی» ساخته کانتمیر بالاگوف از روسیه تعلق گرفت. در بخش‌های جنبی «دو هفته کارگردانان» و «هفته منتقدین» نیز فیلم «کارخانه پوچی» به کارگردانی پدرو پینو از کشور پرتغال عنوان بهترین را از آن خود کرد.

فیلم «درخشش» ساخته «نائومی کاواسه» کارگردان مطرح ژاپنی نیز جایزه کلیسای معنوی (بهترین فیلم معنوی جشنواره کن) را دریافت کرد.

فدراسیون بین‌المللی منتقدین هر ساله یک روز پیش از پایان جشنواره فیلم‌های برگزیده در بخش‌های مختلف جشنواره کن را اعلام می‌کند. اغلب برگزیدگان فیپرشی با انتخاب‌های هیات داوران کن همخوانی ندارد، برای نمونه سال گذشته فیلم جایزه فیپرشی به «تونی اردمن» تعلق گرفت، اما هیات داوران بخش رقابتی این جشنواره نخل طلا را برای کارگردانی«من دانیل بلیک» به کن لوچ دادند.

مراسم اختتامیه هفتادمین دوره جشنواره فیلم کن امشب با معرفی برنده نخل طلا و دیگر برگزیدگان برگزار می‌شود.