هنروتجربه: نخل طلای هفتادمین جشنواره کن به فیلم «مربع »‌ به کارگردانی روبن اوستلوند سوئدی اهدا شد.

 در مراسم اعطای جوایز هفتادمین دوره جشنواره فیلم کن که با اجرای «مونیکا بلوچی» برگزار شد ، نخل طلا بهترین فیلم جشنواره کن به  «مربع »‌ به کارگردانی روبن اوستلوند سوئدی تعلق گرفت .

جایزه بزرگ جشنواره هم به «بی‌پی‌ام» (بیت در دقیقه)، برای نگاه تکان‌دهنده و عمیقا انسانی رابین کامپیلو کارگردان به جنگ اوایل دهه ۱۹۹۰ مقابل ایدز رسید که داستانش در فرانسه به وقوع می‌پیوندد. در این فیلم، حامیان حقوق افراد مبتلا به ایدز مقابل کمپانی‌های داروسازی،‌ سیاستمداران و انستیتوهای بوروکراتیک قرار می‌گیرند تا آن‌ها را مجبور کنند به آرامی تاثیر نابودکننده این بیماری را به رسمیت بشناسند.

جایزه بهترین کارگردان برای «اغواشدگان»‌ به سوفیا کاپولا اهدا شد.هیات داوران جایزه بهترین فیلمنامه را به «کشتن گوزن مقدس» نوشته یورگوس لانتیموس و افیتیمیس فیلیپو و «تو هرگز واقعا اینجا نبودی» نوشته لین رمزی اختصاص داد.

هم چنین جایزه هیات داوران به «بی‌عشق» ساخته آندری زویاگینتسف رسید که از جستجو برای یک فرزند گمشده به عنوان نگاهی سرد و سخت به تمام چیزهایی که در روسیه مدرن، و دنیا، گندیده هستند استفاده می‌کند.

دایان کروگر به خاطر ایفای نقش در فیلم « محو شدن» ساخته فاتح آکین برنده جایزه بهترین بازیگر زن شد. او هنگام دریافت جایزه،‌ از تمام کسانی یاد کرد که مثل شخصیت او در این فیلم هستند و از یک عمل تروریستی جان سالم به در برده‌اند و سعی دارند تکه‌ها زندگی خود را جمع کنند و بعد از اینکه همه چیز را از دست داده‌اند، به زندگی ادامه بدهند». او گفت: «لطفا بدانید که فراموش‌شده نیستید.»

خوآکین فینیکس نخل طلای  افتخار بهترین بازیگر مرد را برای نقش‌آفرینی در «تو هرگز واقعا اینجا نبودی»‌ دریافت کرد و در حالیکه یک جفت کفش اسنیکرز پوشیده بود روی صحنه حاضر شد.

هیات داوران در اقدامی بی سابقه یک جایزه ویژه به نیکول کیدمن برای نقش‌آفرینی در چهار فیلم اختصاص داد. در کن هفتادم،‌ کیدمن در فیلم‌های «کشتن گوزن مقدس» و «اغواشدگان» بازی کرده که در بخش رقابتی بودند،‌ در فصل دوم سریال «بالای دریاچه»  و در «چطور با دخترها در مهمانی‌ها صحبت کنیم» حضور یافته است.

جایزه دوربین طلایی، که به بهترین فیلم اول از هر بخش در کل فستیوال اهدا می‌شود، به فیلم «Jeune Femme» ساخته لئونور سرِی رسید که در بخش نگاهی ویژه پیش‌نمایش شده بود. این فیلم که داستانش در پاریس به وقوع می‌پیوندد، تصویری پرجنب‌وجوش و پرتلاطم را از یک زن جوان فرانسوی نشان می‌دهد که به خاطر یک جدایی تحت تاثیر قرار گرفته و لئونور سرِی آن را در حالی که باردار بود فیلمبرداری کرد.

پدرو آلمودووار کارگردان اسپانیایی رییس هیات داوران این دوره جشنواره کن بود که شامل مارن آده کارگردان آلمانی، جسیکا چستین بازیگر آمریکایی،‌ فن بینگ‌بینگ بازیگر چینی، اگنس جائویی فرانسوی، پارک چان-ووک کارگردان اهل کره جنوبی، ویل اسمیت ستاره آمریکایی، پائولو سورنتینو کارگردان ایتالیایی و گابریل یارد آهنگ‌ساز فرانسوی می‌شد.

دیگر جوایز
دوربین طلایی:
«Jeune Femme» (لئونور سری)
نخل طلای فیلم‌های کوتاه: «Xiao Cheng Er Yue» (کیو یانگ)
اشاره ویژه فیلم‌های کوتاه: «کاتو» (تپو آیراکسینن)
جایزه مستند گلدن‌آی: «Faces Places» (اگنس واردا)
جایزه هیات داوران سراسر جهان: «درخشندگی» (نائومی کاواسه)

ورایتی •