هنروتجربه، رضا حسینی: فیلم مستقل انگلیسی «دختری با همه استعدادها» (The Girl with All the Gifts) به کارگردانی کالم مک‌کارتی را می‌توان یکی از قدرندیده‌ترین فیلم‌های سال گذشته میلادی دانست که با بودجه‌ای چهار میلیون پوندی (پنج میلیون دلاری) تولید شد و به گونه‌ عجیبی در گیشه هم ناموفق بود و در نهایت فروشی حدود دو و نیم میلیون دلار داشت. این در حالی بود که فیلم جدا از حال‌وهوا و دنیای آخرالزمانی جذابش، بازیگران شناخته‌شده‌ای چون گلن کلوز، جما آرترتن و پدی کانسیدین را هم در نقش‌های اصلی‌اش دارد و حتی نقدهای عموما مثبتی از آن در سایت‌های معتبر «متاکریتیک» و «راتن‌تومیتوز» جمع‌آوری شده است. «دختری با همه‌ استعدادها» که در بیرمینگهام و حومه‌اش فیلم‌برداری شده است با حمایت «انستیتو فیلم بریتانیا» و «کریئیتیو انگلند» به تولید رسیده که هر دو بیش از یک میلیون پوند روی این پروژه سینمایی سرمایه‌گذاری کردند که برای «کریئیتیو انگلند» بالاترین میزان سرمایه‌گذاری سینمایی است و برای «انستیتو فیلم بریتانیا» یکی از گران‌ترین‌ها به شمار می‌رود. این فیلم که به تعبیر کارگردان جوانش یک فیلم ترسناک علمی‌خیالی واقع‌گرای اجتماعی است، در آینده‌ای دیستوپیایی می‌گذرد که پس از فروپاشی جوامع انسانی و نابودی بیش‌تر انسان‌ها به‌واسطه‌ سرایت مرضی قارچی به وجود آمده است؛ داستان روی تلاش‌های یک دانشمند، یک معلم و دو سرباز تمرکز دارد که راهی سفری برای بقا می‌شوند و دختر ویژه‌ای به نام ملانی هم در کنار آن‌هاست. کالم مک‌کارتی در این گفت‌وگوی کوتاه با آندرئاس وایزمن از «اسکرین‌دیلی» که از معدود مصاحبه‌های رسانه‌ای او درباره فیلم به شمار می‌رود (یا دست‌کم آن‌هایی که در فضای مجازی منتشر شده‌اند)، از تأثیر حضور بازیگر بزرگی مانند گلن کلوز در ترکیب بازیگران، این‌که چه‌طور بازیگر جوان فیلمش را از میان پانصد دختر کشف کرد و نکته‌های جالب توجه دیگری سخن گفته است.

پیش از این سابقه‌ فعالیت در تلویزیون و کارگردانی قسمت‌هایی از مجموعه‌هایی مانند «شرلوک» را در کارنامه داری و فیلم اولت هم اثر ترسناکی است با نام «مطرود». آیا از طرفداران پروپاقرص ژانرهای به‌خصوصی هستی؟
درست مثل خیلی از کارگردان‌های هم‌سن‌وسالم به‌شدت تحت تأثیر «جنگ‌های ستاره‌ای» قرار گرفتم. من انواع و اقسام فیلم‌ها را دوست دارم اما شیفته‌ فیلم‌های هوشمندانه‌ای هستم که شما را به جهان‌های دیگری می‌برند.

در اقتباس از رمان منبع فیلم به قلم مایک کری چه‌قدر آزادانه عمل کردی و از آن فاصله گرفتی؟
فیلم در واقع بر اساس این رمان شکل نگرفت. افتتاحیه‌ فیلم با الهام از داستان کوتاه کری ساخته شد اما من اصلا رمان را نخواندم چون به طور هم‌زمان با فیلم‌نامه‌ ما نوشته می‌شد.

با توجه به سوژه‌ فیلم آیا به تولید اثر بزرگ‌تری با بودجه‌ای بالاتر هم فکر کرده بودی؟
با توجه به بودجه کاملا برعکس این را فکر کرده بودم. خیلی به تصویرپردازی پساآخرالزمانی و سیاحت‌های شهری علاقه‌مند بودم. قصد ما این بود که تماشاگران را غافلگیر کنیم نه این‌که مردم با انتظار یک فیلم استودیویی به دیدن آن بیایند. ما یک پهپاد کوچک را به چرنوبیل فرستادیم تا تصاویر هوایی‌مان را فیلم‌برداری کنیم و آن‌ها را به جای شهر لندن جا بزنیم.

از ابتدا تصمیم گرفته بودی این تعداد شخصیت زن مرکزی و مقتدر در فیلم داشته باشی؟
بله. ما می‌خواستیم داستانی داشته باشیم که با شخصیت‌های زن مقتدری آغاز شود که روابط‌شان با مردان تعریف نشده است. من و مایک دختران نوجوانی داریم و هم‌عقیده بودیم که تست بِکدِل واقعاً رقت‌انگیز است…

…که نقش غیرمعمولی است برای گلن گلوز.
گلن شش نامزدی اسکار در کارنامه دارد که همه برای فیلم‌های متفاوتی هستند. از این نظر، او بازیگر تنوع‌طلبی است اما حقیقتاً مطمئن نیستم که پیش از این در یک فیلم ترسناک علمی‌خیالی واقع‌گرای اجتماعی بریتانیایی بازی کرده بود. همکاری با ایشان فوق‌العاده بود و همین طور با سِنیا و دیگر بازیگران. او خیلی متمرکز بود و بازی‌اش بر همه تأثیر گذاشت و باعث شد نهایت سعی‌شان را به کار گیرند.

چه‌طور سنیا نانوآ را انتخاب کردید؟
انتخاب بازیگر نقش ملانی مهم‌ترین تصمیم خلاقه‌ای بود که در جریان تولید این فیلم گرفتیم. ما برای این نقش از پانصد دختر تست گرفتیم. سنیا هم آخرین دختری بود که با او ملاقات کردیم. او دختری از طبقه‌ کارگر است اهل ناتینگهام که در زمان انتخاب دوازده ساله بود. سنیا نانوآ خروجی کارگاه تلویزیون ناتینگهام است که بازیگرانی مانند سامانتا مورتن و جک اوکانل را پیش از این معرفی کرده است. علاوه بر این می‌خواستیم روال انتخاب بازیگران تا جای ممکن بدون در نظر گرفتن رنگ پوست انجام شود. ما در فیلم‌نامه هم از اشاره به رنگ پوست بازیگران پرهیز کردیم. از این رو، رویارویی با سنیا در پایان تست‌های بازیگری، مثل تحقق یک قصه‌ پریان بود.

Colm McCarthy’s The Girl With All The Gifts 2

به نظرت او یکی از ستاره‌های آینده‌ سینما است؟
توصیه‌ی م به او این بود و هست که مراقب باشد و به‌سرعت سراغ یک کارنامه‌ بازیگری نرود. انبوهی از ستاره‌های بازیگری کم‌سن‌وسال و کودک هستند که از مسیر درست خارج شده‌اند. به نظرم ما تجربه‌ جدی را برای سنیا رقم زدیم و این برای من مهم‌تر از این است که در ادامه او به یک ستاره سینما بدل شود یا نه. البته او بی‌تردید دختر بااستعدادی است و اگر بخواهد به موفقیت می‌رسد اما امیدوارم مدرسه را رها نکند. خوش‌بختانه این تجربه به او نشان داد که می‌تواند هر کاری را که بخواهد انجام دهد. او واقعاً باهوش است.

در حال حاضردرگیر قسمت‌های آزمایشی یک مجموعه‌ تلویزیونی با نام «کریپتن» برای دیوید اس. گویر شدی…
بله، ما از اکتبر فیلم‌برداری را شروع می‌کنیم. تجربه‌ تمام‌عیار و بزرگی است که تماشاگران را به سفر غیرمنتظره خواهد برد. من در حال همکاری با طراح صحنه‌ای با نام الک هاموند هستم که فیلم‌های «دانی دارکو»، «الیجِنت» و «اینسرجنت» را در کارنامه دارد و مدیر هنری «مردان سیاه‌پوش ۲» هم بوده است.

پس گروه بازیگران آمریکایی خواهند بود؟
ترکیب بازیگران بین‌المللی خواهند بود. اما در این مرحله اطلاعات بیش‌تری نمی‌توانم در اختیارتان قرار بدهم.