هنروتجریه:  در پی تصمیم اخیر شورای صنفی نمایش درباره اکران فیلم‌ها و اخبار و مطالب ضد و نقیض درباره ادامه اکران فیلم «ویلایی‌ها» بنیاد سینمایی فارابی به عنوان سرمایه‌گذار فیلم در بیانیه‌ای اعلام کرد اکران این فیلم همچنان ادامه دارد. این درحالی است که در جلسه اخیر شورای صنفی علاوه بر تصمیم گیری درباره دو فیلم جدید سینمایی با ممنوعیت صدور حواله برای سینما فرهنگ به دلیل نمایش فیلم‌های هنر وتجربه اشاره شد.

پیش از این نیز شورای صنفی نمایش تصمیم به پس گرفتن سالن شماره دو سینما فرهنگ از گروه هنروتجربه گرفت که با اعتراض این گروه و فیلم‌سازان جوان روبه‌رو شد.

در بیانیه فارابی برای ادامه اکران فیلم «ویلایی‌ها» آمده است:

«بنام خدا
ماجرای «ویلایی‌ها» و اکران آن، اتفاق تلخ این روزهای سینمای ایران است. پیش از هر چیز باید این نکته را یادآور شویم که در بین مدیران و همکاران سازمان سینمایی کسی تردید ندارد که احترام اصناف سینمایی و توانمندی بخش خصوصی در صدر اولویت‌هاست، اما ضروری است نکاتی را در این باب تصریح کرد؛ برقراری تعادل بین فرهنگ و اقتصاد در سینمای ملی و متعالی ایران همواره یکی از دغدغه‌های اصلی مدیران سینمایی محسوب می‌شود.

تعالی، ارتقا و باورمندی به ارزش‌ها و فضایل انسانی، بی‌گمان یکی از اصیل‌ترین و حساس‌ترین وظایف متولیان امور فرهنگی در عرصه هنرهای نمایشی است. تمام افتخار جمهوری اسلامی توجه ویژه به کرامت انسانی است که تحت هیچ شرایطی در این عرصه، گامی پس نخواهد کشید، چرا که باور داریم کوچکترین سهل انگاری، خطایی نابخشودنی در پیشگاه خداوند متعال و شهدای گرانقدر این مرز و بوم خواهد بود.

توجه ویژه به فیلم‌های فرهنگی، خصوصا آثاری که مخاطبان را متوجه وجوه پایداری و مقاومت می‌سازد و ادای دینی به نسلی از ایثارگران را در بر دارد، از اولویت‌های اساسی ما محسوب می‌شود و بر اساس همین اولویت‌ها بنیاد سینمایی فارابی در کنار حمایت از سایر فیلم‌ها، در تولید فیلم ارزشمند ویلایی‌ها مشارکت هفتاد درصدی داشته است.

همچنین با باور به وظایف صنوف و شوراهایی که تاسیس شده‌اند تا گره از کارها بگشایند، معتقدیم در گذرگاه‌ها و تنگناهایی این چنین ضوابط شورای صنفی نمایش و نقش این شورا بسیار مهم و گره گشا است، نه اینکه سینماگران خود با رایزنی و تعامل میان خود، راهی برای برون رفت از مشکلات بیابند.

خوشبختانه در پی اعلام قبلی پخش کننده فیلم «رگ خواب»، امروز با هماهنگی انجام شده با تهیه کننده و پخش کننده این فیلم سینمایی، مجددا انصراف از آغاز اکران فیلم مذکور اعلام شد، لذا اکران فیلم «ویلایی‌ها» تا پایان ماه مبارک رمضان ادامه خواهد داشت و فرصت بیشتری برای علاقمندان به این فیلم فراهم گردید که جا دارد از پخش کننده فیلم رگ خواب که این فرصت را فراهم کرد قدردانی کنیم.

سینمای نجیب ایران امروز بیش از هر چیزی نیازمند دیده شدن آثار در سالن‌های سینما است و توجه نهادها و سازمان‌ها و شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی در حمایت از آثار ارزشمند سینمایی فقط نباید به انتشار بیانیه منتهی شود.

مجددا با تاکید بر جایگاه اصناف سینمایی امیدواریم در شورای صنفی نمایش نگاه حمایت حداکثری از آثار فرهنگی و ارزشی در سینما تقویت شود.

بنیاد سینمایی فارابی
چهاردهم خرداد ماه ١٣٩۶»