هنر و تجربه: «لاتی سینما» و «مگاباکس» به عنوان دومین و سومین مجموعه‌های زنجیره‌ای سینما در کره جنوبی، درام فانتزی «اوکجا»ی نتفلیکس را که ماه گذشته در بخش رقابتی جشنواره کن به نمایش درآمد اکران خواهند کرد. این تصمیم در پی امتناع مشابه «CJ CGV» اعلام شده است که بزرگ‌ترین مجموعه‌ی سینمایی کره جنوبی به شمار می‌رود و به این معناست که فیلم جدید کارگردان تحسین‌شده بونگ جون‌هو در چیزی حدود ۹۳ درصد از سینماهای این کشور آسیایی به نمایش درنخواهد آمد.

این تصمیم سه پخش‌کننده‌ی مهم سینمای کره جنوبی به خاطر طرح نتفلیکس برای عرضه هم‌زمان این فیلم به صورت مجازی و آنلاین است که پیش از این با وقفه‌ای سه‌هفته‌ای صورت می‌گرفت. کمپانی «CJ CGV» اعلام کرده است که این تأخیر در کره از اهمیت فراوانی برخوردار است و سیاست پخش و عرضه‌ی هم‌زمان نتفلیکس به اکوسیستم پخش در کره جنوبی آسیب وارد می‌کند.

بونگ جون‌هو که ماه گذشته به «ورایتی» گفته بود «کارگردانی فیلمی با حمایت نتفلیکس برای او به عنوان فیلم‌ساز چندان فرقی نمی‌کند» به درخواست‌های خبرنگار این نشریه برای اظهار نظر واکنشی نشان نداده است. حضور دو فیلم نتفلیکس («اوکجا» و «داستان‌های مایروویتز») در بخش انتخاب رسمی کن، باعث خشم سینماداران فرانسوی شد چون این فیلم‌ها هیچ برنامه‌ای برای اکران در سینماهای فرانسه ندارند. این موضوع به تغییر قوانین و سیاست‌های جشنواره انجامید و از این پس فیلمی که برای نمایش عمومی در فرانسه برنامه‌ای نداشته باشد، در بخش رقابتی روی پرده نخواهد رفت.

ورایتی•