هنر و تجربه، مریم شاه‌پوری: ریچل وایس با ذائقه‌ها و جذابیت‌های منحصربه‌فرد سینمای یورگوس لانتیموس غریبه نیست .

او پیش از این در «خرچنگ» اولین فیلم انگلیسی‌زبان این فیلم‌ساز مطرح، در کنار کالین فارل یکی از غیرمنتظره‌ترین، غریب‌ترین، بامزه‌ترین و البته ناب‌ترین رمانس‌های دهه‌ی اخیر را تجربه کرده است. حالا وایس در پروژه‌ی سینمایی جدید لانتیموس به او ملحق شده است؛ فیلم تاریخی با نام «دلخواه» (The Favourite) که روی کاغذ واقعاً شباهتی به آثار سینمایی پیشین این فیلم‌ساز یونانی ندارد که اغلب به عنوان بخشی از موج – به‌اصطلاح – غریب سینمای یونان به آن اشاره شده است.

داستان جدیدترین فیلم سینمایی لانتیموس در انگلیس سده‌ی هجدهم و در دربار ملکه آن (با بازی کولمن) می‌گذرد. وایس نقش سارا چرچیل را بازی می‌کند که دوشس مارل‌بورو، و مشاور، محرم اسرار و دوست صمیمی ملکه است. رابطه‌ی طولانی مدت آن‌ها وقتی به خطر می‌افتد که دخترعموی جوان‌تر سارا با نام ابیگیل (با بازی اما استون) پا به دربار می‌گذارد و نبردی برای جلب توجه و همراهی با ملکه درمی‌گیرد.

اما ریچل وایس در گفت‌وگوی تازه‌ای به این موضوع اشاره کرده است که لانتیموس خود خودش است و هم‌چنان علاقه‌مندان می‌توانند انتظار فیلم تیره‌وتار مشابهی با آثار قبلی او را داشته باشند؛ به‌نوعی مثل «کشتن گوزن مقدس» که اولین نمایشش را ماه گذشته در جشنواره فیلم کن پشت سر گذاشت و با تمام تیره‌وتاری‌اش در نگاه به ماهیت و ذات انسان، اغلب به گونه‌ی عجیبی بامزه هم هست.

وایس در گفت‌وگوی اخیرش گفته است: «می‌توانم بگویم با یک فیلم کمدی سروکار خواهید داشت و کارگردان هم این موضوع را تأیید خواهد کرد. متفاوت است اما در دنیایی خیالی نمی‌گذرد و تقریباً همه‌ی داستان واقعاً روی داده است. بعضی چیزها خیالی است اما اصل داستان ریشه در تاریخ انگلیس دارد. از این رو نمی‌شود گفت که این فیلم، فقط یک اثر دیستوپیایی یا قصه‌پریانی لانتیموسی است.»

وایس در ادامه‌ی گفت‌وگویش علاوه بر توضیح‌های بیش‌تر درباره نقشش در این فیلم، به پویایی و دینامیک سه شخصیت زن اصلی اشاره کرده و آن را به‌نوعی مشابه درام کلاسیک «همه چیز درباره ایو» دانسته است: «رقابت شدیدی که میان شخصیت من و ابیگیل درمی‌گیرد تا حدی یادآور «همه چیز درباره ایو» است؛ و البته این فیلم بیش‌تر در کنار اولین فیلم‌های لانتیموس قرار می‌گیرد، یعنی «دندان نیش» و «آلپ». به هر حال تردیدی نیست که هیچ کارگردانی مثل یورگوس لانتیموس وجود ندارد؛ او واقعاً منحصربه‌فرد است، واقعاً منحصربه‌فرد.»

«فاکس سرچ‌لایت»، «فیلم‌فور» و «وی‌پوینت انترتینمنت» در تولید این فیلم نقش داشته‌اند و «فاکس سرچ‌لایت پیکچرز» پخش فیلم را بر عهده خواهد داشت. فیلم‌نامه توسط تونی مک‌نامارا و دبورا دیویس نوشته شده است و از سایر بازیگران می‌توان به نیکلاس هولت، مارک گاتیس و جو آلوین اشاره کرد. «دلخواه» در سال ۲۰۱۸ آماده نمایش خواهد شد.

ایندی‌وایر•