هنروتجربه: کن لوچ  کارگردان نامدار سینمای بریتانیا به تازگی درباره نتایج انتخابات بریتانیا صحبت کرد. این کارگردان کهنه‌کار  چپ‌گرا گفت نتیجه انتخابات بریتانیا نشان دهنده نفرت مردم از سیاست‌های دست راستی محافظه‌کارانه است.

این فیلمساز صریح الهجه در سخنرانی پذیرش جایزه بفتا و در حالی که برای دریافت این جایزه برای فیلم «من، دانیل بلیک» روی سن رفته بود از خشونت بی‌عاطفه موجود در دولت محافظه کار در زمینه سیستم سلامت انتقاد کرد. او در فیلمش نیز به این موضوع پرداخته بود و رفتار با مهاجران و پناهندگان را نیز شرم‌آور نامیده بود.

کارگردان«من دانیل بلیک» در سخنانی بیان کرد: «البته که جای تاسف دارد که حزب کارگر رای نیاورده اما فقط به این فکر کنید که اگر نمایندگان مجلس از حزب کارگر در دو سال اخیر سعی نکرده بودند تا کوربین را تضعیف کنند، قطعا آن‌ها برنده انتخابات می بودند.»

لوچ که برای همین فیلم برنده نخل طلای کن ۲۰۱۶ شده بود، حالا با توجه به رای‌های غیرمنتظره‌ای که حزب کار در انتخابات به دست آورد، به نظر می‌رسد که توانسته از قبل موضوع را پیش‌بینی کند.

او در مورد ترزا می، رهبر مورد انتقاد حزب محافظه‌کار عنوان کرد: «او  به شیوه‌ای روباتیک صحبت می‌کند. به نظر نمی‌رسد که می‌فهمد مردم دارند به او چه چیزی می‌گویند. هر چقدر که بیشتر صحبت می‌کند، گودال بزرگتری برای خودش می‌کند. امیدوارم به صحبت کردن ادامه بدهد.»

این کارگردان که در تمام مسیر حرفه‌ای کاری‌اش به خاطر پرداختن به مسایل عدم برابری اجتماعی شناخته می‌شود، کمی وقت با آقای کوربین در روزهای اولیه کمپین انتخاباتی‌اش گذراند و چند ویدیو هم در مورد این رهبر حزب کار درست کرد.

لوچ در نهایت درباره فعالیت‌های اخیرش بیان کرد: « با وجود اینکه بین خودش، پل لاورتی همکار نویسندگی‌اش و ربکا اوبراین تهیه‌کننده در مورد فیلم‌های سینمایی بالقوه برای آینده مکالمه‌ای شکل گرفته، اما نمی‌داند فیلم دیگری هم در کارنامه اش خواهد بود یا نه.»

اسکرین دیلی