هنر و تجربه: روبن اوستلاند سوئدی که ماه گذشته با فیلم «میدان» موفق به کسب نخل طلای جشنواره کن شد، به هجویه‌ای با عنوان «مثلث حزن» علاقه‌مند شده است که در پس‌زمینه‌ی دنیای مُد جریان دارد.

اوستلاند درباره عنوان پروژه‌ی سینمایی جدیدش توضیح می‌دهد که این عبارت توسط جراحان پلاستیک استفاده می‌شود و به چروکی میان چشم‌ها اشاره دارد که با تزریق بوتاکس در پانزده دقیقه رفع می‌شود. داستان فیلم درباره دو چهره‌ی سرشناس است که به آخرین سال‌های فعالیت‌شان نزدیک شده‌اند و دیگر موفقیت‌های گذشته را تجربه نمی‌کنند.

روبن اوستلاند که به‌واسطه‌ی نامزدش – که عکاس دنیای مد است – از این سوژه باخبر شده، درباره دنیای داستانی فیلمش این طور توضیح داده است: «در صنعت مد و دنیای مدل‌ها، آدم‌هایی با سن‌وسال‌های بسیار پایین تصمیم به خروج از این حرفه می‌گیرند. در حالی که مدل‌های زن اغلب از گزینه‌ی ازدواج با یک فرد بسیار ثروتمند برخوردار می‌شوند و معمولاً از چنین فرصت‌هایی استقبال می‌کنند، مردان دنیای مُد کار به‌مراتب سخت‌تری پیش رو دارند و باید برای یک آینده‌ی مالی باثبات، خیلی بیش‌تر از این‌ها تلاش کنند و نگران آن باشند.»

اوستلاند در گفت‌وگوی تازه‌اش با «ورایتی» گفته است که در فیلم جدیدش از هجو برای خلق پرتره‌ای جذاب درباره آدم‌هایی استفاده می‌کند که می‌کوشند با صنعت بدبین مد کنار بیایند و این موضوع را بررسی کند که چه رویکردهای اقتصادی در جوامع ما با شمایل آدم‌ها سروکار دارند. به هر حال این فیلم‌ساز جوان جدا از این پروژه، به‌تازگی نگارش فیلم‌نامه‌ی اولین تجربه‌ی تلویزیونی‌اش با عنوان «می‌دانی آن آخرهفته با بچه‌ها بیرون رفته بودی؟» را به پایان رسانده است.

  • ورایتی